Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dlaczego kochamy dzień świętego Patryka

16.03.2006

My w nasze święta narodowe wspominamy klęski, spotykamy się pod pomnikami, gdzie przemawiają urzędnicy. W Irlandii jest odwrotnie, choć oni też mieli ciężko - mówi Ewelina Grygiel, szefowa olsztyńskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego.
Ewa Jarzębowska: W piątek Dzień Świętego Patryka. Czym można wytłumaczyć dużą popularność tego świętego w Polsce i w samym Olsztynie?

Ewelina Grygiel, szefowa olsztyńskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego: - Na całym świecie jest mnóstwo Irlandczyków, którzy popularyzują swoją kulturę. W Olsztynie mamy ich chyba dwóch. Dzień św. Patryka to dobra okazja do zabawy. Święto wypada wprawdzie w wielkim poście, ale na ten jeden dzień Irlandczycy mają dyspensę. Popularność akurat tego święta, a nie innych, może wynikać z tego, jest radosne. Urzeka ich pogodny taniec, w którym człowiek od razu się uśmiecha, mimo że kroki są wyczerpujące. Nasze święta narodowe są smutne i poważne. Wspominamy klęski, spotykamy się pod pomnikami, gdzie przemawiają urzędnicy. W Irlandii jest odwrotnie, oni też mieli ciężko, 800 lat żyli pod rządami Normanów i walczyli, ale potrafią zarazić chęcią zabawy.

Jak wypada porównanie Polaków i Irlandczyków oraz pubów irlandzkich w Polsce?

- Irlandczycy lubią się bawić, są pogodni. My też umiemy, ale oni wypijają jedno piwo i od razu tańczą, nam często potrzebna jest butelka wódki i "Sokoły".

Olsztyński pub irlandzki to Carpenter, jeszcze trochę mu brakuje do prawdziwych pubów z zielonej wyspy. Np. zespołu, który gra w kącie. Tam, jak zespół gra skoczną muzykę, to ludzie znajdują choćby dwa metry wolnego miejsca i tańczą. Inny minus, to że w polskich pubach pali się papierosy, a tam nie i dlatego jest bardzo przyjemnie. Nie wychodzi się jak z wędzarni.

Co Towarzystwo Polsko-Irlandzkie planuje w tym roku na Dzień św. Patryka?

- Paradę, pokazy tańca na Scenie Staromiejskiej i koncert w Spichlerzu. W Miejskim Ośrodku Kultury będzie można spróbować potraw irlandzkich.Święto w Olsztynie

• Piątek, godz.17 - spod Wysokiej Bramy rusza Parada z Ogniem z grupą tancerzy Ablaze; godz. 17.30-18 - na scenie staromiejskiej pokaz tańca irlandzkiego grupy Celtic Dance oraz pokaz grupy Ablaze; godz. 19 w Miejskim Ośrodku Kultury (ul Piastowska 13), koncert rockowy grup Enej i Utopia, pokaz tańca, degustacja kuchni irlandzkiej, konkursy z irlandzkimi nagrodami

• Sobota, godz. 20 - w Irish Pub Carpenter Inn (ul. Stare Miasto 3) koncert warszawskiego zespołu folkowego Errigal, irlandzka zabawa taneczna Ceili, degustacja potraw kuchni irlandzkiej, jarmark rękodzieła; godz. 22 - w klubie Euforia (ul. Lelewela 4a) koncert Errigal i irlandzka zabawa taneczna.
Gazeta Wyborcza

Rozmawiała Ewa Jarzębowska