Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Decyzje urzędów pod dyktando budżetu

01.02.2006

Urzędnicy skarbowi często wydają sprzeczne decyzje. Zawsze jednak są one takie, aby jak najwięcej zarobił budżet, a stracili podatnicy. Podczas rozpraw w sądach wyraźnie to widać.
Dla urzędnika skarbowego zmieszanie czy przelanie towaru raz prowadzi do powstania nowego produktu, a kiedy indziej nie. Kiedy tak, a kiedy nie? To zależy, która decyzja spowoduje, że budżet zarobi, a która - nie. Takie postępowanie wprowadza całkowity zamęt w działalności przedsiębiorców.

Akcyza od przelanego piwa

Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznawał niedawno skargę sprzedawcy piwa, który sprowadzał je z zagranicy, a następnie dodawał odrobinę substancji smakowej i rozlewał do mniejszych pojemników. Pierwszy raz zapłacił akcyzę w cenie importowanego towaru, drugi raz - podczas sprzedaży butelek. Gdy się tego dopatrzył, zażądał stwierdzenia nadpłaty. Urząd skarbowy i izba odmówiły, twierdząc, że zmieszanie piwa z substancją smakową i rozlanie go do butelek spowodowało powstanie nowego produktu. Akcyza należała się więc dwa razy. Nie pomogły argumenty podatnika, że do butelek wlewa to samo piwo, które zostało sprowadzone z zagranicy. Zrozumienie znalazł dopiero przed NSA, według którego nie mogło być mowy o nowym produkcie, a samo przelewanie akcyzie nie podlega (sygn. I FSK 1109/05). Tym razem próba ściągnięcia wyższego podatku się nie powiodła.
(...)
Rzeczpospolita

ANNA GRABOWSKA