Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Czyj ten Kunter?

13.06.2003

KONKURENCJA. W kręgu piwowarów.W 2002 roku potentat Brau Union Polska sprzedał polskim przedsiębiorcom browar grudziądzki. Teraz chce ich podać do sądu, bo... produkują piwo "Kunter".
Po 2-letniej przerwie, Browar Grudziądz ożył z początkiem tego roku. Dziś zatrudnia prawie 80 osób i produkuje miesięcznie 6 000 hektolitrów piwa "Kunter" oraz "Rotmistrz", które przyjęło się, zwłaszcza w Grudziądzu. Prezesi Browaru Grudziądz Waldemar Siwak i Andreas Madej postawili na nazwy piwa związane z historią miasta.
Zarejestrowali je jeszcze
w listopadzie 2002 r.
Znak "Kunter" (nawiązujący do dzielnicy Grudziądza - Kuntersztyn) został oznaczony w Urzędzie Patentowym RP 26 listopada ub.r. numerem Z - 258010. Waldemar Siwak: - Ponieważ Brau Union produkuje w Warszawie piwo "Kuntersztyn", kojarzące się klientom z browarem grudziądzkim, chcieliśmy odkupić tę nazwę. Brau Union odmówił i zarzucił nam, że bezprawnie używamy nazwy... "Kunter "!
17 kwietnia tego roku Browary Grudziądz otrzymały pismo z Brau Union Polska w Warszawie, w którym radca prawny Joanna Kowalewska oświadcza, iż nazwa "Kunter" jest zastrzeżona przez Brau Union Polska, jako ich znak towarowy numer Z-263420 i twierdzi, że znak ten oraz inne, zawierające w swoim wizerunku słowo "Kunter" podlegają ochronie prawnej, a ich używanie przysługuje wyłącznie firmie Brau Union Polska. Zapowiada skierowanie sprawy do sądu. 11 czerwca wiceprezesi Brau Union Jan Polowczyk i Adam Loewe wezwali do wycofania "Kuntera" z rynku, pod groźbą zawiadomienia prokuratury.
Tyle, że Brau Union Polska o rejestrację znaku "Kunter" wystąpił dopiero
w kwietniu tego roku.
Rzecznik patentowy Włodzimierz Januszkiewicz: - Pierwszeństwo zgłoszenia decyduje o prawnej ochronie, a więc Urząd Patentowy zarejestruje znak "Kunter" zgłoszony przez Browar Grudziądz. Wygląda na to, że Brau Union zgłosił po kilku miesiącach cudzy znak, gdy piwo "Kunter" już było na rynku, a to kłóci się z dobrymi obyczajami kupieckimi.

Gazeta Pomorska

(marz)