Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Czy wzrost sprzedaży pozwoli browarom zwiększyć rentowność?

27.08.2007

Rosnące koszty produkcji piwa, związane z drożejącymi surowcami, mogą spowodować, że w przyszłym roku jego cena niestety będzie wyższa.

Po pierwszym półroczu sprzedaż firmy Carlsberg Polska wzrosła z 1,9 mln do 2,2 mln hektolitrów piwa. Czyli o prawie 16 proc. Pozostałe duże browary na razie nie ujawniły podobnych danych, ale patrząc chociażby na wzrost przychodów Grupy Żywiec (o 19 proc., do 1,7 mld zł) można domyślić się, że i ta firma nie mogła narzekać na brak popytu. Nie znamy wyników lidera rynku, Kompanii Piwowarskiej, która ma przesunięty rok obrotowy - zaczyna się 1 kwietnia. - Liczby ujawnimy we wrześniu, tuż po zakończeniu sezonu. Na razie mogę jedynie powiedzieć, że jesteśmy z niego zadowoleni - mówi Paweł Kwiatkowski, rzecznik Kompanii. Problemem tej spółki jest zresztą na razie brak mocy produkcyjnych. Obecnie sięgają one 13 mln hektolitrów, ale firma należąca do międzynarodowego koncernu SABMiller chciałaby zwiększyć je szybko do 16 mln hektolitrów. Między innymi dlatego kupiła ostatnio czwartego największego producenta - Browar Belgia za 65 mln euro (transakcję musi jeszcze zatwierdzić UOKiK). 

Prognozy były ostrożne

Po bardzo dobrym 2006 roku, wspomaganym przez upalne lato i piłkarskie Mistrzostwa Europy, gdy rynek w Polsce wzrósł o ponad 7 proc., nikt raczej nie spodziewał się kolejnego rekordu. Prognozy Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie mówiły ostrożnie o 3 -procentowym wzroście. Tymczasem wiele wskazuje, że może przekroczyć on nawet 10 proc.

Na pewno wiele będzie zależeć od tego, co przyniósł kluczowy dla branży, a w tym roku wyjątkowo deszczowy lipiec. Chociaż sezonowość sprzedaży w branży browarniczej, choć wciąż widoczna, nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś. Na przykład spożycie trunku w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wyniosło 7,37 mln hektolitrów (wzrost 10,5 proc.) przy całkowitej rocznej sprzedaży przekraczającej 33 mln hektolitrów. Również pierwszy kwartał tego roku był szczególnie dobry (wzrost o 5 proc.) ze względu na łagodną zimę i pewnie w dużym stopniu podniósł oczekiwania co do wyników za cały rok.

Poza zimowymi wzrostami sprzedaży na dynamiczny rozwój branży browarniczej w tym roku wpływ będzie mieć oczywiście lato - postrzegane przez firmy, mimo wszystko, jako udane. Do tego nie sposób nie zauważyć, że jednocześnie ze wzrostem zamożności coraz więcej Polacy wydają na konsumpcję. Zdaniem Leszka Siweckiego z Carlsberg Polska, można to dostrzec choćby wtedy, gdy zwróci się uwagę na wzrost sprzedaży piwa w puszkach i bezzwrotnych butelkach.

Koszty browarów rosną

Tymczasem wzrost sprzedaży puszek jest niekorzystny dla producentów piwa, a to z powodu rosnących cen aluminium (o 100 proc. w ciągu roku). Polska i tak jest ewenementem w skali świata, bo u nas aż 40 proc. piwa kupuje się w puszkach i wypija w domu (w butelkach 48 proc., a tylko 12 proc. w lokalach, z beczki). Poza tym na światowych giełdach rosną ceny jęczmienia, słodu i chmielu. - Dlatego należy liczyć się z podwyższeniem cen piwa w przyszłym roku - mówi L. Siwecki. O możliwych podwyżkach głośno mówiło się już w tym roku, ale browary na razie nie przerzuciły wzrostu kosztów na klientów. - Firmy szukają oszczędności, gdzie się da, i dlatego utrzymywanie cen było możliwe - dodaje L. Siwecki.

Czy utrzymają rentowność?

W związku z wyższymi kosztami i brakiem podwyżek nie wiadomo, czy browary utrzymają wysoką, ponad 10-procentową rentowność w tym roku. Choć patrząc na wynik półroczny Grupy Żywiec... Po pierwszych sześciu miesiącach rentowność netto wynosiła 14,3 proc., gdy w całym 2006 r. sięgnęła 10,4 proc.

Nie powinno być za to wątpliwości, że razem ze wzrostem sprzedaży producenci piwa pokażą jedynie nominalny wzrost zysków netto.

Michał Chmielewski, Wirtualna Polska