Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Co w byłym browarze przy Limanowskiego?

18.06.2004

(Radom)Park technologiczny na terenie dawnego browaru Saskich przy Limanowskiego chcą tworzyć władze Radomia.
To nowy pomysł na zagospodarowanie dawnego browaru. Idea parków technologicznych, których w kraju jest już kilka, polega na zgromadzeniu w jednym miejscu małych i średnich firmy produkcyjnych, mocno wykorzystujących doświadczenia naukowe uczelni i ośrodków badawczych z danego miasta.

Firmy ściąga się do parku systemem zachęt zwykle ekonomicznych. Parkiem kieruje spółka, której majątek aportem wnoszą wspólnicy, np. grunty, budynki, ale też technologię. Tak też ma być w Radomiu.

24 czerwca odbędzie się spotkanie, na które będą zaproszeni przedstawiciele radomskich uczelni, Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Business Center Club, Radomskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

- Konkretów na razie nie ma. Liczymy, że pojawią się po spotkaniu - mówi Jerzy Kacak, dyrektor wydziału rozwoju i promocji Urzędu Miasta. - Będziemy chcieli określić, na jakich dziedzinach powinny koncentrować się firmy działające w parku. Liczymy, że pojawią się deklaracje, kto byłby zainteresowany wejściem do spółki, co mógłby do niej wnieść, i jakie zachęty zaproponować firmom, by garnęły się do parku - mówi Kacak.

Teren, na którym znajduje się browar, to około 2-hektarowa nieruchomość. Należy do gminy. Dostała ją od ostatniego właściciela - Browarów Warka. Ofiarodawca postawił warunek: przy ul. Limanowskiego nie może być już warzone piwo. Na całość składają się obiekty o różnym charakterze pod względem inwestowania. Są to: pusty plac, teren browaru, czyli dawne obiekty poprodukcyjne, oraz zabytkowy pałacyk od strony Limanowskiego.

Na zagospodarowanie nieruchomości był na razie jeden pomysł. Władze Radomia poprzedniej kadencji chciały zaadaptować budynki na mieszkania. Obecne odeszły od tego projektu twierdząc, że takie rozwiązanie jest zbyt kosztowne.

Parki technologiczne

W Polsce jest sześć parków technologicznych: w Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu, Tychach, Warszawie i Krakowie.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (Gdynia) oferuje powierzchnię do wynajęcia na preferencyjnych warunkach. Obejmuje opieką naukową projekty w nim realizowane. Jeżeli istnieje potrzeba, autor może ściśle współpracować z opiekunem i uzyskiwać pomoc rady naukowej, a także skorzystać na preferencyjnych warunkach z doradztwa w zakresie prawa gospodarczego, prawa patentowego, ekonomii i księgowości. Park umożliwia nawiązanie współpracy z europejskimi bazami technologii i innymi parkami.

Wrocławski Park Technologiczny to spółka, która powstała w 1998 roku. Udziałowcami są m.in.: gmina Wrocław, wrocławskie uczelnie (PWr, UWr, AR), BZ WBK SA, skarb państwa i Dolnośląska Izba Gospodarcza. Jest nastawiony na firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami - komputerową, automatyką przemysłową, produkcją aparatury naukowej lub medycznej.

Krakowski Park Technologiczny powstał w 1997 r. Impulsem było zainteresowanie Motoroli. Bliskość uczelni, oprócz zwolnienia z podatku dochodowego, stanowiła główny magnes, który przyciągnął Amerykanów do Krakowa. Firma zatrudnia kilkuset inżynierów tworzących oprogramowanie dla stacji bazowych telefonii komórkowej i systemów komunikacji używanych przez policję.

Gazeta Wyborcza

Paweł Matracki