Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Co było pierwsze, wino czy piwo?

01.12.2005

Naukowcy do tej pory twardo obstawali, że warzenie piwa było pierwszym zaawansowanym procesem produkcyjnym wykonywanym przez człowieka. Najnowsze badania... archeologiczno-chemiczne udowodniły, że to nieprawda.
Piwo zaczęto warzyć 6 tys. lat temu w Babilonie, a wino tysiąc lat później w Chinach - to stara wersja historii trunków. Nową kreuje Patrick McGovern, archeolog z Uniwersytetu Pensylwanii: 7 tysięcy lat temu w regionie dzisiejszego Iranu pędzenie i picie wina było na porządku dziennym! Udowodniły to chemiczne analizy odkopanych tam dzbanów.

Wino McGoverna powstawało z żywicy drzewa tamandrynowca.

Ale to nie wszystko - jeśli faktycznie wino było przed piwem, to wpływ alkoholu na gatunek homo sapiens jest większy niż sądziliśmy! Dlaczego? Po pierwsze, wino, w przeciwieństwie do piwa, uznawane jest za symbol zamożności, więc mogło być bodźcem do bogacenia się ludzi. A bez tego nie byłby możliwy postęp ludzkości. Po drugie, wino pomagało nawiązywać znajomości z sąsiednimi plemionami (handel), więc bez gronowego napoju opóźniłby się... rozwój gospodarki.

I wszystko jasne... tylko co 7 tys. lat temu zainspirowało mieszkańców dzisiejszego Iranu do produkcji wina? - Obserwacja much zjadających fermentujące w naturalny sposób owoce - tłumaczy McGovern. Na zdrowie!

Metro

Michał Stangret