Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Cięcia nie dotkną Polski

28.09.2005

Duński Carlsberg przygotowuje plan zamknięcia w ciągu kilku lat połowy browarów, głównie w Europie Zachodniej, aby zwiększyć rentowność. Zapowiedź redukcji zatrudnienia nie dotyczy polskich browarów.
- Jesteśmy w trakcie opracowywania planu, aby zorientować się, jak osiągnąć optymalną strukturę - stwierdził szef grupy Nils Smedegaard Anderseren w wywiadzie dla dziennika "Börsen". - Przez kilka lat będą działać mniejsze browary, ale przyszłość produkcji zapewnią główne zakłady - dodał.

Według dziennika Carlsberg chce zamknąć 14 ośrodków produkcji spośród 29, jakie ma w całej Europie. Browar Valby w Kopenhadze może też zostać zamknięty za 6 lat - dodaje "Börsen".

Wzorem innych browarów, Duńczycy muszą zmniejszać koszty, ponieważ spożycie piwa nie rośnie, a na głównych rynkach pojawiły się poważne naciski cenowe. - Jest dużo pracy do zrobienia głównie po to, aby utrzymać ten sam udział rynkowy i zyski. Europa Zachodnia stała się dla nas wielkim wyzwaniem - twierdzi Nils Anderseren.

W sierpniu zapowiedział zwolnienia i zamykanie browarów z powodu zastoju sprzedaży i spadku cen. - Zamierzamy zamykać browary w różnych krajach, ale na razie nie mamy konkretnego planu - dodał prezes. Wspomniał o konieczności cięcia kosztów o co najmniej 500 mln koron (67,2 mln euro) rocznie.

- Zapowiedzi likwidacji browarów nie dotyczą Polski - zapewnia Leszek Siwecki, rzecznik Carlsberg Polska. Podkreśla, że wyniki firmy w naszym kraju są coraz lepsze, a w tym roku moce produkcyjne Okocimia i Bosmana zostaną zwiększone o kilkaset tysięcy hektolitrów. Wszystko dlatego, że od początku 2005 r. Carlsberg notuje coraz wyższą sprzedaż. W II kwartale była ona większa o 14 proc. niż w analogicznym okresie rok temu, a w całym półroczu była wyższa o ok. 11 proc.

W Polsce, w przeciwieństwie do Europy Zachodniej, gdzie od kilku lat spożycie piwa spada, popyt rośnie. Pod względem konsumpcji jesteśmy na dziesiątym miejscu w świecie, a przeciętny Polak wypija w ciągu roku ok. 75 litrów piwa. Producenci nie mają wątpliwości, że najbliższe lata przyniosą wzrost spożycia.

Carlsberg Polska jest trzecim pod względem wielkości sprzedaży producentem piwa w naszym kraju. Jest właścicielem zakładów Okocimia w Brzesku, Bosmana w Szczecinie i Kasztelana w Sierpcu, a także browarów Piast we Wrocławiu, w których z powodu wysokich kosztów od roku nie produkuje się już piwa. Ulokowano tam centrum logistyczne firmy.
Rzeczpospolita

asta, p.r. AFP, DPA