Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Ciechanów: Browar znów warzy piwo

20.08.2002

We wrześniu na rynek powróci ciechanowskie piwo! – zapowiadają nowi właściciele browaru “Gambrynus” w tym mieście.
Zakład posiadający wspaniałe tradycje odkupiło kilku warszawskich biznesmenów związanych z branżą piwowarską.
- Znaleźliśmy zrozumienie w austriackiej spółce Brau Union, która, jako jedyna w Polsce spośród firm reprezentujących zagraniczny kapitał, zgodziła się na sprzedaż przejętego przez siebie, małego browaru. Pozostałe zachodnie spółki zamykają krajowe zakłady podobnej wielkości, bo chodzi im wyłącznie o opanowanie naszego rynku piwa – twierdzi Marek Jakubiak, prezes browaru “Gambrynus” w Ciechanowie.
Ciechanowski browar tuż przed jego zamknięciem przynosił dochody. Prowadzony w ostatnich latach przez Urszulę Ozdarską-Krasińską odzyskał dawną sławę. Stał się nie tylko bardziej przyjazny dla środowiska, ale także wytwarzał produkt, który zaczął cieszyć się uznaniem. Dowodem były nagrody przyznawane na krajowych konkursach.
- Zakład był na tyle w dobrym stanie technicznym, że w ciągu zaledwie kilku tygodni mogliśmy wznowić produkcję piwa. Niemniej dokonaliśmy kilku istotnych zmian. Przede wszystkim poprawiliśmy estetykę obiektów i ich wnętrz. Wymieniliśmy przestarzałe maszyny. Sprowadziliśmy m.in. holenderskie urządzenie do mycia butelek, które robi to wyjątkowo dokładnie i posiada olbrzymią wydajność (myje od 9,5 tys. do 22 tys. sztuk na godzinę) – dodaje prezes.
Zakup nowoczesnych urządzeń nie oznacza rezygnacji z tradycyjnej metody produkcji piwa. Wymaga ona wprawdzie co najmniej 2-krotnie więcej czasu niż gdyby wytwarzano je metodą przemysłową, ale dzięki temu - zdaniem naszego rozmówcy - piwo ma lepszy smak.
Zakład jest w stanie wypuścić na rynek rocznie 110 tys. hektolitrów tego napoju wyskokowego i zamierza obsługiwać przede wszystkim rynek lokalny, na początek w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Ciechanowa.
Mieszkańców ucieszył fakt, że browar rozpoczął produkcję. To nie tylko miejsca pracy (dotychczas zatrudniono 30 osób), ale także okazja do promowania miasta.

Tygodnik Ciechanowski

RN