Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Ciechan z Ciechanowa

31.05.2004

Dla kolekcjonerów etykiet był to najlepszy moment na wizytę w browarze. Podobnie dla sympatyków browarnictwa. Historia jednego z ciekawszych polskich browarów tworzy się na naszych oczach. Dotychczasowy Browar Gambrynus w Ciechanowie zmienia nazwę na Browar Ciechan. Zmieniają się też nazwy warzonych w Ciechanowie piw.
Do ciechanowskiego browaru zapraszano nas już rok temu, podczas XVI Festiwalu Piw Polskich w Łodzi. W sobotę (22.05.2004) członkowie i sympatycy Bractwa Piwnego zorganizowali „nalot” na browar. W wycieczce uczestniczyli przedstawiciele dwóch Kręgów Bractwa: z Łodzi i z Piotrkowa Trybunalskiego. Dzięki uprzejmości prezesa Marka Jakubiaka zwiedziliśmy browar, wysłuchaliśmy kilku opowieści z historii ciechanowskiego piwowarstwa, spróbowaliśmy tamtejszego piwa.
Pan Marek Jakubiak opowiedział nam o planach browaru na najbliższa przyszłość, przede wszystkim o nowych typach piwa, jakie zamierza warzyć, a także o koncepcji utworzenia ogródka piwnego przy samym browarze. Zgodnie z założeniami ta inwestycja ma umożliwić piwoszom degustację Ciechana w miejscu, w którym jest warzony, a jednocześnie podziwiać ruiny ciechanowskiego zamku. Widok z projektowanego ogródka – właśnie na zamek – ma dla tradycji ciechanowskiego piwowarstwa ogromne znaczenie. To właśnie ruiny zamku są ozdobą etykiet, szklanek i kufli piwa warzonych w Ciechanowie. Jak wielką wagę przywiązuje pan Marek Jakubiak do historii browaru w Ciechanowie świadczy kolekcja związanych z zakładem archiwaliów. Etykiety z pierwszej połowy dwudziestego wieku, historyczne butelki, beczka – składają się na dokumentację pracy browaru.
Browar Ciechan w Ciechanowie na pewno będzie się rozwijał. Członków Bractwa Piwnego najbardziej ucieszyło zapewnienie Marka Jakubiaka, że warzone w jego firmie piwa będą poddawane ocenom. Już teraz Ciechan zapowiada udział w najbliższym Festiwalu Piw Polskich.

Bractwo Piwne