Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Chmielaki od kuchni 17-19.08.2012

21.08.2012
Chmielaki od kuchni 17-19.08.2012 Chmielaki od kuchni 17-19.08.2012

Chmielaki Krasnostawskie są największą i najstarszą imprezą piwną w Polsce. Odbywają się od 1971 roku, kiedy zorganizowano pierwsze dożynki chmielowe.

Prócz piwnych stoisk oraz masy atrakcji na rynku w Kransnymstawie, odbywa się także Konsumencki Konkurs Piw. W tym roku oceniano 160 trunków z 28 browarów. Do rywalizacji przystąpiły przeróżne browary, zarówno mniejsze jak i większe, znane i mniej znane na naszym rynku.


Bractwo Piwne, jako współorganizator, miało ręce pełne roboty. Przedstawiciele z Częstochowy, Łodzi i Krakowa stawili się już w piątek, by pomóc przy segregacji i klasyfikowaniu piw według kategorii. Całkiem sprawnie udało się z tym uporać, dlatego późnym wieczorem mogliśmy spróbować specjałów browarów, które rozstawiły swoje stoiska na rynku. (ZOBACZ ZDJĘCIA!) Prócz polskich piw mieliśmy możliwość skosztowania trunków zagranicznych – z Czech, Słowacji, Holandii. Piwko ciepłą wieczorową porą sprawiło, że żal było wracać na odpoczynek. Jednak w sobotę czekało nas jeszcze więcej pracy.


Tuż po 9 rano wystartował konkurs. Kilkunastu sędziów przybyło by wyłonić tegorocznych zwycięzców „Chmielaków 2012”. Nad sprawnym przebiegiem wydarzenia czuwały dwie ekipy. (ZOBACZ ZDJĘCIA!) W kuchni „piwne” Siostry i Bracia szybko i sprawnie zajmowali się nalewaniem i podawaniem zgłoszonych piw do degustacji. Z jeszcze większą prędkością myte były szklaneczki, aby zapobiec przestojom w trakcie konkursu. Kto tylko miał chwilkę, dbał także o poczęstunek dla gości. Kiedy w kuchni wrzało niczym w ulu, po drugiej stronie sali konkursowej odbywało się zliczanie punktów, aby jak najwcześniej móc powiadomić laureatów. Praca trwała nieprzerwanie przez osiem godzin, dlatego każdemu z osobna należą się ogromne podziękowania. Szczęśliwi, że udało nam się stanąć na wysokości zadania wybraliśmy się ponownie na rynek, aby odpocząć po ciężkim dniu pracy.

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU!


W międzyczasie tego samego dnia odbył się pierwszy Półmaraton Chmielakowy o Puchar Burmistrza Krasnegostawu. Jesteśmy bardzo dumni z naszego reprezentatnta, Łukasza Janikowskiego z Kręgu Częstochowskiego, który 21km i 100m przebył w niecałe dwie godziny. Niesamowity wyczyn, za który należą się ogromne gratulacje.


W niedzielę o godzinie 15 zostały wręczone nagrody i medale zwycięskim browarom. Niestety my o tej porze wyruszyliśmy już ku domowi, żegnając się z Krasnymstawem do przyszłego roku. Po drodze udało nam się zatrzymać w Lublinie, gdzie trwał Jarmark Jagielloński.


Jako Bractwo Piwne nie mogliśmy przejść obojętnie obok Browaru Restauracyjnego „Grodzka 15”. Tego dnia, w niedzielę 19 sierpnia 2012 roku, ze złocistych trunków dostępne były Witbier, Pszenica oraz Pils. Wszystkie trzy okazały się bardzo smaczne, więc lubelszczanie mogą być dumni ze swojego mikrobrowaru. Pojedliśmy, popiliśmy, przeszliśmy przez rynek z oszalamiającymi kamienicami i po tym nasze drogi się rozeszły i każde z bractw wyruszyło w swoją stronę. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu, planując kolejne wspólne wyjazdy Bractwa Piwnego. 
 

Sara Maluchnik
Bractwo Piwne Krąg Częstochowski