Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Chmielaki Krasnostawskie 2013.

10.07.2013
Chmielaki Krasnostawskie 2013. Chmielaki Krasnostawskie 2013.

Już wkrótce ruszają Chmielaki Krasnostawskie. Pierwsze Chmielaki odbyły się w dniach 11-12 września 1971r. i miały regionalny charakter. Od 1977 roku Chmielaki stały się imprezą ogólnopolską, w której uczestniczyły zespoły regionalne, twórcy ludowi z kraju i z zagranicy. Imprezy muzyczne odbywały się na stadionie i przy ratuszu, a przy ul. Rzecznej był kiermasz piwny i występy zespołów folklorystycznych. Obecnie jest to największa w kraju impreza o takim charakterze.

Tegoroczne Chmielaki odbędą się w dniach 23-25 sierpnia. O randze imprezy najdobitniej świadczy Ogólnopolska Sesja Chmielarzy i największy w Polsce Konsumencki Konkurs Piwa. W konkursie tym biorą udział browary koncernowe, regionalne jak i restauracyjne.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie konkursem. Wzrost zainteresowania konkursem wymusił na organizatorach wprowadzenie kolejnej kategorii (od 2007r. było ich 11 doszły piwa pszeniczne), jaką są Piwa Miodowe. To właśnie ta kategoria, w ostatnich latach, rozrosła się najbardziej. Wszystko to skłoniło nas do wyodrębnienia tej grupy piw z kategorii Piw Smakowych. Nie jest to rozwiązanie końcowe bo znacznie różnią się od siebie piwa miodowe jasne i ciemne ale zawsze jest to jakieś rozwiązanie tymczasowego problemu.

I w tym roku współorganizatorzy konkursu, czyli Bractwo Piwne, uczestniczą przy organizacji konkursu. Tegoroczną innowacją jest udział blogerów (inicjatywa Lokalnego Kręgu Częstochowskiego Bractwa Piwnego) z całej Polski przy przyznaniu Grand Prix. To oni wybiorą najlepsze piwo z tych najlepszych. Ubiegłorocznym zwycięzcą tej klasyfikacji było piwo Koźlak z browaru Fortuna w Miłosławiu, czym browar chwali się na swoich etykietach.

Z pozyskanych już informacji wiemy, że udział w konkursie wezmą browary, które nie brały w nim do tej pory. Świadczy to najdobitniej o randze Chmielaków Krasnostawskich, co cieszy i buduje.


Piwu cześć
Marek Suliga