Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Chmielaki 2008 za nami

15.09.2008
Chmielaki 2008 za nami Chmielaki 2008 za nami

Wyjątkowo niesprzyjająca pogoda towarzyszyła XXXVIII Świętu Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie" 2008. Na szczęście dopisywały doskonałe humory i wiele nowości. Zamiast tradycyjnie w Rynku Chmielaki (12-14 września 2008roku) odbyły się na terenie pobliskiego dworca autobusowego. Tam też swoje namioty rozstawiły uczestniczące w festynie browary.

Niestety, poza pogodą, na Chmielakach nie dopisały także browary regionalne. Tradycyjnie okazałe stoisko, tym razem stylizowane na jaskinię, przygotowała lubelska Perła. Oprócz tego w Chmielakach uczestniczył - po raz pierwszy - Browar Konstancin. Stałym gościem Krasnegostawu jest już Browar Krajan oraz Jagiełło, który tym razem proponował wiele nowości.

Niska temperatura i walczące o pierwszeństwo mgła, mżawka i deszcz spowodowały jednak, że rozstawione wokół piwnych namiotów stoliki świeciły pustkami. Ręce piwoszy niemalże przymarzały do plastikowych kubeczków z piwem, więc kto mógł - zaopatrywał¸ się na zapas, aby w cieplejszym miejscu zdegustować złociste trunki.

Chmielaki zorganizowano na terenie PKS-u, gdyż cała płyta, infrastruktura podziemna i elementy małej architektury zostały kompleksowo zmodernizowane. Na szczególną uwagę zasługuje nowa fontanna - dwie splecione ryby - nawiązująca do motywów herbu Krasnegostawu. Co ważne - mimo remontu nie usunięto z jednej z otaczających rynek kamienic starego, nieczynnego neonu "piwnego". Umieszczona kilkanaście metrów nad ziemią reklama przedstawia spieniony kufel piwa - "13". Pozostaje mieć nadzieję, że odrestaurowanie tego niezwykłego symbolu miasta będzie kolejnym krokiem władz Krasnegostawu.

Zgodnie z plotką Chmielaki przeniesiono na betonowy plac w obawie o nową granitową nawierzchni« Rynku. Jednak krasnostawscy urzędnicy zdementowali pogłoskę. Okazuje się, że do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy wykonawcy zdążą z remontem. Zdążyli, i mimo niepogody goście święta piwa zachwyceni podziwiali osiągnięcia miasta. Warto wspomnieć, że odnowiony Rynek to nie jedyna wielka inwestycja. Podczas Chmielaków zainaugurowano nowy stadion miejski. Obiekt uchodzi obecne za jeden z najnowocześniejszych w regionie.

Kolejną ciekawostką tegorocznych Chmielaków były okolicznościowe gadżety: duże i małe ceramiczne kufle, smycze i koszulki. Te ostatnie przygotowano tylko w wersji damskiej. Zgodnie z jedną z wyjaśniających to zjawisko teorii - raczący się piwem panowie powinni taką koszulkę zawozić oczekującym w domach partnerkom.

Od kilku już lat nieodłącznym elementem Chmielaków jest Konsumencki Konkurs Piw, współorganizowany przez Bractwo Piwne. Wyniki tego konkursu uwzględniane są przy wyłanianiu Piwa Roku.

Kolejne Chmielaki Krasnostawskie wyjątkowo nie we wrześniu - a w sierpniu - od 21 do 23.

Adam Kuźmicki