Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Ceny piwa poszybują w górę

04.12.2008

Wzrost akcyzy na piwo spowoduje, że przyszły rok upłynie pod znakiem podwyżek cen i spadającej konsumpcji - pisze dziennik Polska". Sprzedaż spada już teraz. Spodziewano się, że w 2008 r. wzrośnie o 6 proc. Teraz widać, że sukcesem będzie 2 - 3 proc.

W ostatnich latach rynek rósł w tempie 7 - 8 proc. rocznie. W 2008 r. nastąpiło załamanie, ale spodziewano się, że tendencję odwróci Euro 2008. Nie pomogło. Mówi się zresztą, że polski rynek się już nasycił. W Polsce średnie roczne spożycie piwa na osobę to 91 - 93 litry, w Europie - ok. 85.

 

Przedstawiciele branży piwowarskiej zmiany trendu upatrują we wzroście cen. Zdrożał m.in. chmiel, jęczmień i energia. W ich efekcie - jak pisze dziennik "Polska" - cena butelki piwa już jest wyższa o 20 - 30 groszy.

Ale to nie ostatnia podwyżka, bo od stycznia 2009 r. akcyza na piwo będzie o 13 proc. wyższa. Rząd zakłada, że przyniesie to większe o 410 mln zł wpływy do budżetu.

Branża piwowarska już teraz protestuje. - Podniesienie ceny o 7 groszy na półlitrowej butelce może spowodować, że klienci po prostu przestaną kupować piwo, bo wcześniejsze podwyżki związane ze wzrostem kosztów produkcji wywindowały cenę do maksimum. Efektem kolejnej podwyżki może być załamanie rynku i zwolnienia pracowników - powiedział "Polsce" Grzegorz Szczepański, dyrektor do spraw korporacyjnych Grupy Żywiec.

Producenci szacują, że podobnie jak przy dotychczasowych podwyżkach rząd przeszacował wzrost wpływów do budżetu. Ich zdaniem podwyżka spowoduje spadek sprzedaży o kilkanaście procent i rozwój czarnego rynku.


jag, Źródło: Polska The Times
 

Gazeta.pl