Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Carlsberg zamyka browary

28.09.2005

Duński producent piwa Carlsberg zamknie część swoich europejskich zakładów. Na razie nie wiadomo, czy cięcia dotkną Polski.
Koncern ma u nas cztery browary: Okocim Brzesko, Bosman Szczecin, Kasztelan Sierpc oraz Piast Wrocław (w nim piwa już nie produkuje). Ma trzecią pozycję w kraju pod względem sprzedaży piwa (15-proc. udział w rynku). Wyprzedzają go Kompania Piwowarska (36 proc.) oraz Grupa Żywiec (35 proc.).

Już w ubiegłym miesiącu Carlsberg zapowiedział, że będzie musiał ciąć koszty o co najmniej 500 mln koron rocznie (67 mln euro). Do oszczędności zmusza go rosnąca konkurencja i słaba dynamika sprzedaży w Europie. Jak wczoraj podała duńska gazeta "Boersen", firma planuje zlikwidowanie 14 z 29 europejskich browarów. - Nie będziemy zamykać fabryk w regionach, gdzie konsumpcja rośnie - zapewnił jednak rzecznik Carlsberga Jens Peter Skaarup.

Leszek Siwecki, rzecznik Carlsberg Polska, informuje, że w naszym kraju firma od kilku lat zwiększa moce produkcyjne. - Nie mamy żadnej wiedzy, żeby cięcia dotyczyły polskich browarów - twierdzi. - W tym roku zainwestowaliśmy dodatkowe środki w browary Okocim oraz Bosman.

Gazeta Wyborcza

lez, AFP