Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Carlsberg Polska sprzedał rekordową ilość piwa

04.08.2006

Carlsberg Polska sprzedał w lipcu rekordową ilość ponad 0,5 mln hektolitrów piwa, czyli o 9 proc. więcej niż w lipcu 2005 roku.
Natomiast w II kwartale sprzedaż spółki spadła o 140 tys. hektolitrów i wyniosła 1,2 mln hektolitrów - poinformowała spółka.

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego podał w czwartek, że sprzedaż piwa w Polsce w II kwartale 2006 roku wzrosła o 6,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2005 roku i wyniosła 9,4 mln hektolitrów.

"Spadek sprzedaży Carlsberga wynikał z tego, że rezygnujemy z marek prywatnych, które sprzedawaliśmy do kilku sieci. Ponieważ moce produkcyjne nam już nie wystarczały, wychodzimy z tej działalności, a powstałą lukę zajmą nasze marki" - powiedział dziennikarzom po konferencji ZPPP prezes Carlsberg Polska Marcin Piróg. Dodał, że spadek sprzedaży był spowodowany także zaplanowanym zmniejszeniem poziomu zapasów.

"Mieliśmy zbyt dużo towaru w kanale dystrybucji i zaczęliśmy redukować te zapasy. To powoduje, że patrząc na sprzedaż z browaru, wydaje się ona niższa" - powiedział Piróg.

Według spółki, obniżenie zapasów poprawi rotację produktów Carlsberga, usprawni zarządzanie opakowaniami zwrotnymi i skróci okres dotarcia produktów do klienta. Pozytywne rezultaty tej decyzji mają być widoczne w wynikach 2007 roku. Według informacji Carlsberg Polska, na sprzedaż w lipcu miały wpływ bardzo dobra pogoda oraz promocje i reklama.

W I półroczu tego roku spółka sprzedała 1,9 mln hektolitrów piwa. Według danych AC Nielsen, w tym czasie udział rynkowy Carlsberg Polska wyniósł 14,4 proc., o 0,2 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale o 12 proc. wzrosła sprzedaż eksportowa marki Okocim. Największy wzrost nastąpił w Irlandii (o 100 proc.) i Wielkiej Brytanii (o 43 proc.)

Carlsberg informował wcześniej, że chce w tym roku wzrosnąć ponad rynek. Spółka zamierza zwiększać swój udział w rynku m.in. poprzez rozwój głównej marki Harnaś, co do której ma plan podwojenia sprzedaży w ciągu kilku lat.

Spółka stawia sobie za cel, by do 2010 roku, mieć 20 proc. udziału w rynku. W 2005 roku Grupa Carlsberg Polska sprzedała rekordową ilość 4,3 mln hektolitrów piwa, czyli o 7 proc. więcej niż w 2004 roku.

MediaRun.pl

PAP, Opr: B. Sypień