Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Carlsberg-Okocim bez Piasta

12.08.2004

Browary Dolnośląskie Piast, będące w Grupie Carlsberg-Okocim, zaprzestają produkcji, co zarząd tłumaczy zbyt wysokimi kosztami, brakiem pieniędzy na inwestycje i utrzymującą się od trzech lat złą kondycją finansową firmy. Produkcję piwa Piast przejmą browary kapitałowo powiązane z Carlsberg Breweries.
Browary Dolnośląskie Piast powinny zmodernizować dział warzenia piwa, ale nie mają pieniędzy na kosztowne zakupy urządzeń. Bez nowej warzelni nie będzie dobrej jakości piwa. Przedsięwzięciom modernizacyjnym przeszkadza także położenie firmy w centrum miasta, blisko bloków mieszkalnych. - Lokalizacja wymusza ponoszenie wysokich nakładów na ochronę środowiska i podatki w związku z przekraczaniem norm - mówi Krzysztof Panek, prezes Piasta.

Dodatkowym problemem jest zadłużenie firmy z lat poprzednich. Dlatego wczoraj zarząd Piasta, po uzyskaniu zgody rady nadzorczej, ogłosił o zaprzestaniu działalności firmy i przeniesienie produkcji do innych browarów grupy Carlsberg-Okocim, będącej trzecim graczem na polskim rynku piwa.

Browar zatrudnia 74 pracowników. Zaproponowano im odprawy wynikające z przepisów oraz wypłatę dwóch dodatkowych pensji. Spółka zapewnia również szkolenia dla zmiany zawodu, pomoc w szukaniu pracy, w tym także przeniesienie do innych zakładów Carlsberga w kraju i za granicą.

Marka Piast - jak zakłada kierownictwo Carlsberga - będzie dalej intensywnie umacniana na Dolnym Śląsku.

CO ma 14 proc. udział w rynku piwa i nieco ponad 1 mld zł wpływów ze sprzedaży rocznie. Ponad 99 proc. walorów posiada Carlsberg Breweries A/S wraz ze spółkami zależnymi. CB z ponad 80 mld hl rocznej produkcji piwa i 20,7 mld zł wpływów ze sprzedaży za 2003 r. ustępuje w świecie jedynie koncernom Anheuser-Busch, SABMiller, Heineken i Interbrew.
Rzeczpospolita

L.O.