Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

By przełamać stereotyp ogródka

28.01.2008

Łódzki pub "Biblioteka" ma pomysł, jak ukulturalnić ogródki piwne na ul. Piotrkowskiej.

Już za kilka miesięcy początek sezonu ogródkowego. Tymczasem coraz więcej osób przyznaje, że łódzkie ogródki gastronomiczne nie kuszą ani wystrojem, ani atmosferą. - Nawet latem wolę siedzieć w lokalu niż w tych topornych drewnianych stodołach. Poza odgłosem odklejającego się od stołu kufla piwa, nic więcej się tam nie dzieje - narzeka Bartek, student socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Ale jest szansa, by wreszcie to zmienić. - Niedawno zawiązała się w naszym lokalu tzw. grupa biblioteczna. To młodzi ludzie, w większości studenci z pobliskiego wydziału filologicznego, którzy chcą robić coś więcej niż tylko studiować. Najpierw wymyślili gazetkę pubową, a teraz - teatr ogródkowy - wyjaśnia Łukasz Rojewski, właściciel pubu "Biblioteka".

Grupa biblioteczna postanowiła powołać do życia teatr, który wypełniłby kulturą ogródki gastronomiczne. Na razie konkretnie jeden - pubu "Biblioteka". Niewykluczone jednak, że w przyszłości teatr pojawi się także w innych.

- Wyobraźmy sobie, że w ogródku nagle reflektor oświetla intensywnie jeden ze stolików. Siedzi przy nim dwoje ludzi i zaczyna się na głos kłócić albo parodiować kogoś znanego. Inni klienci nie wiedzą, co się dzieje, są zdziwieni, ale słuchają. Nie wiedzą, że to nasi aktorzy, a to, co widzą, to tak naprawdę scenariusz - wyjaśnia Rojewski.

Dlaczego wystawiać sztuki teatralne na 56 mkw. ogródka gastronomicznego przy Pietrynie? - W Łodzi było wiele inicjatyw, kiedy sztuka wychodziła na ulice. Piotrkowska jest do tego stworzona. Czemu by tego nie wykorzystać? Chcemy, żeby w ogródkach zagościła sztuka. To mogłoby przełamać stereotyp ogródka piwnego jaki istnieje - wyjaśnia Kamila Kontarska, studentka medycyny z grupy bibliotecznej.

Na łódzkich uczelniach trwa właśnie rekrutacja chętnych do udziału w projekcie. Zainteresowani muszą się zgłosić indywidualnie do pubu "Biblioteka" (róg al. Kościuszki i ul. Struga). Na razie grupa biblioteczna liczy ponad 20 osób, ale chętnych wciąż przybywa. Zaczęły się już prace nad scenariuszem sztuki. A właściwie sztuk, bo mają być trzy. Każda nie dłuższa niż 25 minut. Premiery przedstawień w ogródku pubu "Biblioteka" będzie można oglądać już na wiosnę.


gjb, Gazeta Wyborcza Łódź