Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bruksela karze browarników za zmowę

30.09.2004

Komisja Europejska przyłapała koncerny Heineken i Kronenburg na próbie nielegalnego podzielenia się francuskim hurtowym rynkiem piwa. O wpadce zadecydowała bezmyślność jednego z prezesów.
W 1996 r. obydwaj producenci piwa po cichu przygotowali specjalną umowę, w której zobowiązali się: • zaprzestać wykupywania hurtowników; • zrównoważyć ilość piwa sprzedawanego w hotelach, kawiarniach i restauracjach. Dowodami obciążającymi okazały się wewnątrzfirmowe notatki kierownictwa. Prezes Heinekena napisał do członków zarządu: „Wczoraj udało się nam zawrzeć porozumienie z Danonem [ówczesnym właścicielem Kronenburga - red.], które kończy głupią i kosztowną wojnę na akwizycje".

To trzecia zmowa piwna, wykryta w ostatnich latach przez Komisję Europejską. W przypadku kartelu browarów belgijskich - Interbrew, Alken Maes, Haacht i Martens - rozbitego w grudniu 2001 r., nałożone na firmy kary były wysokie, wyniosły łącznie aż 100 mln euro.

Tym razem Komisja nie była tak sroga, ponieważ koncerny nie zdążyły wprowadzić w życie nielegalnego porozumienia. Heineken będzie musiał zapłacić 1 mln euro grzywy, Kronenburg - 1,5 mln euro (więcej, bo Danone'a już raz przyłapano wcześniej na próbie zmowy cenowej na rynku piwa). Heineken rozważa złożenie apelacji.

Gazeta Wyborcza

nik