Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browary sprzedały w II kw. 7,93 mln hl piwa, o 2,66 % mniej niż przed rokiem

22.07.2004

Warszawa, 21.07.2004 (ISB) - Sprzedaż piwa w drugim kwartale 2003 roku wyniosła 7,93 mln hl, co oznacza spadek o 2,66% w porównaniu do drugiego kwartału 2003 roku, powiedziała w środę Danuta Gut, dyrektor biura zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce (ZPPP), którego dane reprezentują 95% browarów w Polsce.
W całym pierwszym półroczu 2004 roku browary sprzedały 13 mln hl piwa, o 0,59% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

"Głównym sprawcą tak słabego wyniku była nie sprzyjająca pogoda w drugim kwartale" - powiedziała dziennikarzom Gut.

Zdaniem Nico Nusmeier'a, prezesa ZPPP, w Polsce sezonowość sprzedaży piwa jest bardzo duża i sięga około 40% powyżej średniej sprzedaży w roku. "Na przykład w Holandii jest to tylko 10%. Dlatego krótkofalowo wpływ pogody na dalsze wyniki sprzedaży nadal będzie miała duże znaczenie" - dodaje.

Według Marcina Piróga, prezesa Carlsberg Okocim SA prognozowanie sprzedaży na kolejne miesiące czy kwartały jest obarczone dużym ryzykiem ze względu na duże wahania pogody. "Staramy się nie prognozować, uważamy jednak, że nasi akcjonariusze będą zadowoleni z osiąganych przez nas wyników" - uważa Piróg.

"Mamy sporo obaw co do kolejnych kwartałów, choć długoterminowo rynek powinien nadal rosnąć" - powiedział Nusmeier.

Członkowie związku nadal zwracają uwagę na wysokie obciążenia fiskalne, które powodują, że browary mają poważne problemy z obniżeniem ceny piwa. "W tej kwestii kontynuujemy spotkania z ministerstwem finansów i mają one charakter roboczy" - powiedziała Danuta Gut.
Gazeta Wyborcza

ISI