Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browary podniosą ceny piwa

18.06.2008

Region. Butelka lub puszka piwa będą droższe nawet o pięćdziesiąt groszy. I to już tego lata - mówi Andrzej Olkowski ze Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich. - Coraz trudniej dostać chmiel, drożeje słód jęczmienny, butelki, puszki, energia i ludzka praca. A ceny ruszyły się w tym roku ledwie o kilka procent.

Podwyżki nie wyklucza także Paweł Kwiatkowski, rzecznik Kompanii Piwowarskiej, produkującej cały szereg piw - od Tyskiego po Żubra.

- Ceny surowców idą w gorę, a piwo realnie przez ostatnie pięć lat taniało, bo jego cena rosła wolniej od inflacji - mówi rzecznik. - W kwietniu nasze piwa zdrożały średnio o cztery procent, ale trudno powiedzieć, czy jest to koniec.

Drożeje słód jęczmienny, zbiory w tym roku zapowiadają się katastrofalnie - zarówno w Polsce, jak i krajach skandynawskich. Do tego brakuje szklanych butelek, niektórzy producenci sprowadzają je aż z Dubaju. Rekordowo wysokie są ceny aluminium, z którego wyrabiane są puszki.

Podwyżka uderzy nie tylko po kieszeni piwoszy - może też zagrozić małym browarom, utrzymującym się ze sprzedaży taniego piwa.

 


(mf) Gazeta Współczesna