Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browary Warszawskie do zamknięcia

16.06.2004

Kontrolowana przez Heinekena spółka Brau Union Polska zdecydowała zamknąć browar w Warszawie. Piwo "Królewskie" nadal będzie warzone, ale już w Warce należącej do Grupy Żywiec.
Taka decyzja, którą przewidywano w branży piwowarskiej, jest pokłosiem wielkiej zeszłorocznej fuzji wśród europejskich piwowarów: holenderski Heineken przejął austriacką Grupę BBAG. Należące do Austriaków Brau Union zarządzało w Polsce trzema browarami: podrzeszowskim Van Purem, bydgoskim Kujawiakiem i warszawskimi "Królewskimi".

Heinekenowi, która ma kontrolny pakiet akcji Grupy Żywiec, wcale nie było w smak, że musiał przejąć małe i wymagające inwestycji zakłady, mające razem niespełna 5 proc. udział w rynku. Grupa Żywiec, posiadająca nowoczesne browary, kontrolowała wówczas bowiem aż ok. 32 proc.

Dlatego szybko pozbyto się Van Pura, a teraz kolej przyszła na "Królewskie". Sama spółka Brau Union Polska idzie do likwidacji, a ostatni jej browar - Kujawiak - zostanie sprzedany Żywcowi. Decyzja o likwidacji spółki przyszła łatwo, bo od początku działalności przynosiła ona straty.

- Podjęliśmy decyzję o utrzymaniu marki "Królewskie" i przeniesiemy jej produkcję pod Warszawę, do Warki - powiedział dziennikarzom Nico Nusmeier prezes Grupy Żywiec i członek zarządu Brau Union AG. Zadeklarował, że zwalniani pracownicy (ok. 180 osób) otrzymają odprawy dochodzące do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a zainteresowani będą mogli skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która pomoże w poszukiwaniu pracy.

Zamykany browar w Warszawie, rocznie warzący ok. 300 tys. hl piwa, leży w centrum miasta, blisko biurowców i budynków mieszkalnych i stanowi bardzo cenny teren inwestycyjny. Na razie nie wiadomo jak zostanie zagospodarowany.

Gazeta Wyborcza

Tomasz Prusek