Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browary Polskie przystąpiły do EKBRD

25.10.2006

Organizacja "Browary Polskie", zrzeszająca producentów piwa, podpisała w środę w Warszawie Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Karta jest projektem Komisji Europejskiej (KE). Jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie i zmniejszenie liczby wypadków na drogach.

Karta jest zgodna z programem KE "Wspólna Odpowiedzialność", który zakłada zmniejszenie do 2010 r. o połowę (czyli o 25 tys.) liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Unii Europejskiej.


Jako sygnatariusz karty, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego (ZPPP) "Browary Polskie" zobowiązał się w okresie trzech lat (2007-2009) wziąć udział w promowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym i edukować, aby po spożyciu alkoholu nie siadać za kierownicą.

Jak poinformowała Danuta Gut z ZPPP "Browary Polskie", pierwszym działaniem, które podejmie organizacja w ramach karty będzie pilotażowa społeczna kampania edukacyjna pod hasłem "Prowadzący - niepijący!". Pilotaż tego projektu rozpocznie się 9 listopada br. w Łodzi.

Kampania prowadzona będzie w wybranych łódzkich lokalach - pubach, klubach i dyskotekach, w których promowany będzie "Bezpieczny Ruch Imprezowy: Piłeś - pohamuj się - nie jedź". Przeszkolone zespoły "promotorów" edukować będą bawiących się ludzi na temat bezpiecznych sposobów powrotu do domu po spożyciu alkoholu: taksówek ze specjalnym rabatem, nocnych autobusów, na które bilet kosztuje tylko 1 zł, poinformował ZPPP w materiałach przekazanych dziennikarzom.

Akcja prowadzona będzie w weekendy, ponieważ - jak wskazują statystyki policyjne - nietrzeźwi kierowcy najczęściej uczestniczą w wypadkach drogowych w ostatnich dniach tygodnia (piątek-niedziela).

Projekt Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został przedstawiony na spotkaniu ministrów transportu Unii Europejskiej w 2004 roku. Stanowi on część wspólnej polityki UE w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2002-2010 zapisanej w Białej Księdze polityki europejskiej w dziedzinie transportu.

Dotychczas Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podpisało ponad 800 sygnatariuszy, w tym 27 z Polski. Do roku 2008 sygnatariuszy karty ma być ponad 2 tys.
 

Wirtualna Polska

 

PAP