Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar znowu odżyje

08.10.2002

Kunterstein jeszcze w tym roku.Niszczejący od prawie 2 lat grudziądzki browar kupił poznański przedsiębiorca i zamierza już w grudniu wyprodukować pierwsze piwo.
Wczoraj nowy właściciel browarów - Leszek Ławnicki z Poznania - zapowiedział ich odrodzenie.
Kiedy przed 2 laty grudziądzkie browary kupił austriacki Brau Union spółka z o.o., była nadzieja na rozwój mającego już 150-letnią tradycję zakładu w Grudziądzu. Niestety, produkcja upadła, załoga straciła pracę, a wyposażenie zakładu zostało wywiezione. Budynki i pozostawione urządzenia niszczały. Teraz grudziądzcy piwowarzy wracają do pracy.
Na początek zatrudnienie znajdzie tu około 60 pracowników, a więcej - gdy ruszy druga zmiana. Nowy właściciel zabiega o odzyskanie tych maszyn i urządzeń, które wywieziono z grudziądzkiego browaru bezprawnie. Niektóre już wróciły. - Kilka razy więcej niż na kupno zakładu, wydam na jego wyposażenie od biur po linie technologiczne - mówi Leszek Ławnicki - bo wierzę, że może w Grudziądzu zaistnieć samodzielny, dobrze prosperujący browar. Już rozpoczęliśmy budowę nowej sieci dystrybucyjnej. Liczę, że w 2003 roku wyprodukujemy około 70 tysięcy hektolitrów piwa i będziemy zmierzać do osiągnięcia poziomu produkcji grudziądzkiego browaru sprzed upadku, czyli do 130-150 tysięcy hektolitrów rocznie.
Nazwa piwa - Kunterstein - które już w grudniu pojawi się na rynku nawiązuje do przedwojennej historii osiedla Kuntersztyn. Leszek Ławnicki zasiadał w zarządach browarów takich piwnych potentatów jak "Lech" i "Leżajsk".
Gazeta Pomorska

Maryla Rzeszut