Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar w Żywcu - 150 lat działalności

16.06.2006

'150 lat Browaru w Żywcu'. Pod takim hasłem 9 września 2006 r., obchodzone będzie na terenie Browaru święto żywieckiego producenta piwa.
Trzy tysiące pracowników i gości specjalnych Browaru będzie mogło uczestniczyć
w spektaklu przygotowanym wyłącznie na tą okazję. Całość przedsięwzięcia zorganizowana będzie w amfiteatrze zbudowanym tylko na tą uroczystość.

Rok 2006 jest rokiem szczególnym dla Browaru w Żywcu. W tym roku przypada 150-ta rocznica powstania browaru i pojawienia się marki Zywiec - jednej z najsilniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich marek. Browar Żywiec został założony przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga (1817-1895), w połowie XIX wieku. Zakład zbudowano od podstaw w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusie. Rok 1856, w którym dokonano rejestracji przedsiębiorstwa, uważany jest za początek działalności browaru, wtedy też uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. Pomimo wielu trudnych i dramatycznych etapów w historii Polski, browar ten działa nieprzerwanie do dzisiaj, stanowiąc już jedną z ikon działalności gospodarczej na ziemiach polskich.

„Browar w Żywcu jest już jednym z niewielu przykładów sukcesu gospodarczego budowanego nieprzerwanie od 150 lat i jeżeli coś zasługuję na szczególny jubileusz to na pewno jest to Żywiec” – powiedział Krzysztof Rut, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec.

Specjalne uroczystości rocznicowe zaplanowane zostały w Browarze w dniu 9 września. Blisko trzy tysiące gości zaproszonych przez Zarząd Grupy Żywiec uczestniczyć będzie w przygotowywanym wyłącznie na tą okazję przedstawieniu ilustrującym 150-cio letnią historię tego miejsca. O rozmachu przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że specjalnie na ten dzień w przemysłową zabudowę zakładu wbudowane zostaną: 50-cio metrowa scena mieszcząca m.in. orkiestrę i chór oraz amfiteatr na trzy tysiące miejsc siedzących.

Browar w Żywcu od początku swojej działalności był nierozerwalnie związany z regionem żywieckim. Kultywując politykę założycieli był i jest inicjatorem i donatorem wielu przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym i społecznym, starając się wspierać wydarzenia istotne dla mieszkańców tego regionu. Ze względu na szczególny, rocznicowy charakter, mieszkańcy regionu żywieckiego mogą liczyć na szereg atrakcyjnych wydarzeń.
Do końca października otwarta będzie na Zamku Żywieckim unikalna wystawa zdjęć Papieża Jana Pawła II pochodzących ze zbiorów Servizio Fotografico L’Osservatore Romano z Watykanu. Wystawę, czynną od kwietnia obejrzało już kilkanaście tysięcy zwiedzających. Podsumowaniem całego cyklu wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi będzie dwudniowa bezpłatna impreza jubileuszowa z udziałem kilku zespołów z kraju i zagranicy. Impreza odbędzie się w dniach 9 i 10 września na terenie Miasta Żywiec - podano w komunikacie.

Wirtualne Media

kk