Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar skorzysta z Cieszyna, a miasto z piwa

18.06.2008
Browar skorzysta z Cieszyna, a miasto z piwa Browar skorzysta z Cieszyna, a miasto z piwa

Władze Cieszyna zgodziły się na używanie przez Bracki Browar Zamkowy nazwy miasta na puszkach i butelkach ze złocistym trunkiem. - To dla nas świetna promocja i nawiązanie do kilkusetletniej tradycji browarniczej Cieszyna - uważa burmistrz Bogdan Ficek.

O zgodę na używanie nazwy miasta zwrócił się do władz miasta Bracki Browar Zamkowy. Produkowane przez niego piwo jest znane w całym regionie i doceniane przez smakoszy. - Związki z Cieszynem są dla nas bardzo ważne i jesteśmy dumni, że nasz browar mieści się właśnie tutaj, w niezwykłym mieście o 1200-letniej historii - tłumaczy Janusz Konieczny, dyrektor browaru.

Burmistrz Bogdan Ficek mówi, że nie ma nic przeciwko temu, aby Cieszyn znalazł się na etykietach butelek, puszkach i w reklamach produkowanego w mieście piwa. - Wyraziłem zgodę, ponieważ to doskonała promocja oraz nawiązanie do kilkusetletniej tradycji browarniczej Cieszyna - tłumaczy.
 

 

Arcyksiążęcy browaru na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie w 1846 r. wybudował Karol Ludwik Habsburg. Od początku przylgnęła do niego nazwa "zamkowy", ponieważ stanął tuż obok habsburskiego zamku. Produkowane tu piwo cieszyło się powodzeniem w cesarstwie austro-węgierskim. Tutaj nabierali umiejętności pierwsi piwowarzy ze słynnego browaru w Żywcu, który rozpoczął działalność 10 lat później.

Bracki Browar Zamkowy jest dzisiaj uważany za unikat na skalę europejską. Piwo wciąż produkuje się tu bowiem w przypominających niewielkie baseny otwartych kadziach fermentacyjnych, tak jak przed stu laty. Jego szefowie chcą to wykorzystać i uczynić z browaru atrakcję turystyczną. - Planujemy otworzyć browar dla zwiedzających, w zabytkowych zabudowaniach uruchomić stylową restaurację z regionalnym jedzeniem oraz sklep z pamiątkami - zapowiada Konieczny.

Fot. Przemek Jendroska / AG
mac, Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała, gazeta.pl