Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar poprawia wyniki

29.08.2008

Holenderski Heineken miał w I półroczu wyniki znacznie lepsze od osiągniętych rok wcześniej, ale i tak słabsze od oczekiwań analityków. Inwestorom to wystarczyło – akcje browaru kosztowały w trakcie sesji w Amsterdamie nawet 32,52 euro, 3,96 proc. więcej, niż dzień wcześniej.

Zysk netto spółki zwiększył się o 34,8 proc., do 302 mln euro, operacyjny o 7,4 proc., do 772 mln, a obroty o 17,1 proc., do 5,5 mld euro, ponieważ udało jej się na większości rynków przerzucić wyższe koszty na konsumentów. Browar podniósł ceny. Bilans półrocza uwzględnia też przejętą w maju grupę Scottish & Newcastle. Heineken sprzedał 58,6 mln hl piwa.

Wyniki były gorsze od oczekiwanych przez analityków, ale prezes Heinekena Jean-Francois van Boxmeer jest zadowolony. Bilans podkreśla silną pozycję grupy wobec konkurentów w sytuacji, gdy doszło do osłabienia gospodarki, a koszty produkcji rosną. Aluminium i słód zdrożały w tym okresie o 15 proc. na hektolitrze piwa. W tym roku akcje Heinekena staniały o niemal jedną trzecią.


afp, reuters

Piotr Rudzki Rzeczpospolita