Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar ożyje?

22.11.2006

Mieszkania i centrum handlowo-rozrywkowe łódzka firma LCC planujezbudować na terenie częstochowskiego browaru. - Znaleźliśmy już inwestora, którygotów jest sfinansować to warte 50 mln dolarów przedsięwzięcie - mówi JanLus, prezes LCC. Gotowa jest już wstępna koncepcja zabudowa oraz warunkizasilania elektrycznego terenu. Lada dzień firma zamierza wystąpić doUrzędu Miasta o wydanie warunków zabudowy.

Łódzka korporacja LCC właścicielem browaru stała się w 2000 roku. Firma zajmuje się m.in. inwestycjami developerstwem, hotelowymi, consultingiem i obrotem nieruchomościami. O planach zagospodarowania terenów dziewiętnastowiecznego browaru po raz pierwszy Jan Lus mówił w czerwcu tego
roku. Już wtedy podjęto konkretne kroki.
- Koncepcja architektoniczna jest już gotowa, na razie nie ujawniamy jej ponieważ zdajemy sobie sprawę, że
może zostać jeszcze zmodyfikowana - mówił wczoraj prezes LCC.
- Wystąpiliśmy już do Zakładu Energetycznego Enion o wydanie warunków zasilania, gdy decyzję otrzymamy wystąpimy do Urzędu Miasta o warunków warunków zagospodarowania terenu.

Jacek Piersiak, rzecznik prasowy Enionu potwierdza:
- Korporacja LCC 7 września wystąpiła o wydanie warunków zasilania dla kompleksu usługowo-mieszkalnego. Warunki są już gotowe.

LCC konkretów na razie nie chce podawać. Wiadomo jednak, że plany dotyczą budowy sporych rozmiarów centrum handlowo-rozrywkowego, w którym funkcjonować będzie co najmniej kilkadziesiąt punktów handlowo-usługowych. Zbudowane zostaną też mieszkania oraz hotel.
Zapewne odrestaurowane zostaną obiekty od strony ulicy Ogrodowej: słodownia i maszynownia, które są wpisane do rejestru zabytków.

- Mamy już inwestora, przedstawimy go podobnie jak koncepcję
architektoniczną dopiero wówczas, gdy załatwimy wszystkie sprawy formalne - mówi Jan Lus. - W tej chwili mogę powiedzieć, że jest to firma z korzeniami zagranicznymi, znana jednak na rynku polskim. Inwestor gotów jest wyłożyć
na to przedsięwzięcie 50 mln dolarów.

Jarosław Kapsa, z biura prasowego częstochowskiego magistratu podkreśla, że choć przedstawiciele LCC kontaktowała się w tej sprawie z pracownikami UM, to na razie do konkretnych rozmów nie doszło. Jednocześnie Kapsa
zaznacza, że miasto jest w pełni otwarte na pomysł zagospodarowania terenów browaru, tym bardziej jak mówi, że są one ujęte w Miejskim Pogramie Rewitalizacji.

Jeśli przedsięwzięcie dojdzie do skutku to będzie to prawdopodobnie druga już tego typu inwestycja w tej części Częstochowy. Przymnijmy, że we wrześniu tego roku spółka Globe Trade Centre kupiła ponad 4 ha terenu po byłej papierni przy ulicy Krakowskiej. Firma zamierza zbudować tam
centrum handlowo-rozrywkowe, a w przyszłości rozszerzyć przedsięwzięcie o inne obiekty.

 

Życie Częstochowskie

 

Agnieszka Kolbe