Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar idzie pod młotek

24.10.2007
Browar idzie pod młotek Browar idzie pod młotek

Urząd Skarbowy wystawił częstochowski browar na licytację. Obecny właściciel terenu — LCC Korporacja Akcyjna zapowiada jednak: do tej licytacji nie dojdzie.

Browar wystawił na sprzedaż Urząd Skarbowy z powodu zaległości finansowych, które wobec Urzędu Miasta ma firma LCC. Firma zajmuje się inwestycjami hotelowymi, consultingiem i obrotem nieruchomościami, a od 2000 roku jest właścicielem tego terenu. — Wszczęliśmy postępowanie egzekucyjne z powodu zaległości finansowych, jakie LCC ma wobec miasta — informuje Jan Wróblewski, naczelnik II Urzędu Skarbowego w Częstochowie. 

Majątek, na który składa się działka o powierzchni 2, 0799 ha, stojące na niej budynki oraz urządzenia z dawnego browaru Kmicic wyceniono na ponad 3, 4 mln złotych. Cena wywoławcza to ponad 2, 5 mln złotych. Licytacja ma się odbyć 20 listopada.

Jan Lus, prezes łódzkiej firmy LCC pewnie twierdzi jednak, że do licytacji nie dojdzie. — Dług wobec Urzędu Miasta spłacimy w najbliższych dniach. Mamy plany inwestycyjne dotyczące browaru i inwestora, który gotowy jest wyłożyć na ich realizację pieniądze.

O planach inwestycyjnych firma LCC mówi już jednak od blisko dwóch lat. We wrześniu ubiegłego roku firma otrzymała określone przez Zakład Energetyczny Enion warunki zasilania dla kompleksu usługowo-mieszkalnego. — Planujemy budowę centrum handlowo-rozrywkowego, mieszkań i hoteli — Lus powtarza tę informację już po raz kolejny. — Zapewne odrestaurowane zostaną też słodownia i maszynownia, wpisane do rejestru zabytków.

Czy browar zmieni swoje oblicze? Jeśli do licytacji dojdzie, to zapewne tak. Pojawiają się nieoficjalnie informacje, że są firmy deweloperskie zainteresowane tym terenem. To byłoby już drugie potężne przedsięwzięcie w tej części Częstochowy. Przypomnijmy, że w okolicach ulicy Krakowskiej, na dawnej wyspie na Warcie firma GTC do 2009 roku zbuduje galerię handlową. Na spotkaniu w Urzędzie Miasta, w czasie którego podpisano z przedstawicielami firmy porozumienie dotyczące budowy dróg prowadzących do przyszłej galerii, prezydent Tadeusz Wrona komentował: — Program dla częstochowskiej zapałczarni, odpowiednie wykorzystanie browaru, rewitalizacja dzielnicy, zmieni ten obszar miasta.

Co będzie jeśli do licytacji nie dojdzie? Przedstawiciel firmy LCC zapewnia, że jej plany są realne i daleko zaawansowane. — Sądzę, że prace ruszą w czerwcu przyszłego roku — mówi Jan Lus.

Historia częstochowskiego browaru sięga 1840 roku. Wówczas niemiecki kolonista Limprecht zaiożyi niewielki browar. Na przełomie 1856 i 1857 r. zakład przeszedł w częściowe posiadanie rodziny Szponów, rozpoczęła się jego rozbudowa. Kolejnym udziałowcem był niemiecki przemysłowiec Szade. Z jego inicjatywy powstała kotłownia i zamontowano pierwszą maszynę parową. W 1899 r. browar kupił warszawski przemysłowiec Karol Szwede. Rok później rozpoczęto budowę słodowni, magazynów, rampy i antałkowni. Około 1910 r. do budynku słodowni dobudowano część, w której umiejscowiono maszynownię. Po I wojnie światowej, w maju 1920 r. zakład przekształcono w Spółkę Akcyjną Browaru z siedzibą w Warszawie. Położono główny nacisk na rozbudowę i unowocześnienie zakładu. 10 września 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej spółka akcyjna przestała istnieć, a zakład przeszedł w ręce niemieckie. Po wyzwoleniu browar upaństwowiono. W kwietniu 1968 r. połączono Częstochowskie Zakłady Piwowarskie z zabrzańskimi. W latach 60. rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja browaru. W 1966 r. oddano do użytku nową warzelnię oraz nową wytwórnię wód gazowych. Ostatnią modernizację rozpoczęto w 1976 roku. Dalsza modernizacja została wstrzymana — powodem był brak funduszy. W 2000 roku browary kupiła łódzka Korporacja Akcyjna LCC. W 2005, po 165 latach częstochowski browar zaprzestał produkcji. 

AK, Życie Częstochowskie

Fot. MARCIN CHUDZIK