Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar edukacyjny

27.04.2004

Imponujący projekt przebudowy całej zabytkowej Starówki stworzyła Kościerzyna. Na początek władze miasta chcą odbudować stary browar, który zostanie przeobrażony na centrum kulturalno-edukacyjne.
Kościerski browar wybudowano w 1880 roku. W przeszłości produkował znane w całej okolicy piwo, po wojnie zaś miody pitne i niskiej jakości wino. Na początku lat 90. firma, która była właścicielem browaru, upadła, a zabytkowy budynek przeszedł w ręce miasta.
Od tego czasu leżące w centrum miasta ruiny straszą mieszkańców i turystów. W przebudowanym browarze mieścić się będą m.in. sala konferencyjna z nowoczesnym wyposażeniem, pomieszczenie do nauki języków obcych, centrum informacji turystycznej. Będą tu też sale wystawiennicze oraz sale do prób dla grup teatralnych i muzycznych.
Mają tu też znaleźć miejsce przedstawiciele zanikających zawodów. Na parterze będzie kawiarnia z czytelnią gazet z całej Europy. Na dziedzińcu browaru w lecie mają się odbywać projekcje filmowe oraz występy artystyczne.
Całość będzie kosztować 8,7 mln zł, z czego ponad 6,5 mln zł pochodzić ma z unijnych funduszy. Docelowo rewitalizacja kościerskiego Starego Miasta ma objąć liczący prawie 19 tys. metrów kwadratowych obszar w centrum. W przyszłości za pieniądze z Unii powstać ma tam m. in. hala sportowa, kryte lodowisko i centrum handlowe.
27 kwietnia 2004, dodatek "Europomorze/Trójmiasto"
Gazeta Wyborcza

MAC