Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar Van Pur z Rakszawy kupił Broka

31.03.2009

Koszaliński browar miał być zamknięty. Taką decyzję podjął właściciel duńska spółka Royal Unibrew Polska. Znalazł się jednak kupiec na Broka - Van Pur z Rakszawy.

Marek Krzystkiewicz, prezes zarządu spółki Van Pur potwierdza, że chce przejąć koszaliński browar. 

- Kupujemy browar i chcemy go przejąć wraz z pracownikami - mówi prezes. - Nadal będziemy w Koszalinie produkować piwo. Jakie? Jeszcze nie wiemy. Negocjujemy z Royal Unibrew w sprawie Broka, ale rozmowy są objęte tajemnicą handlową.

Spółka Van Pur ma kilku właścicieli. 65 procent akcji jest w polskich rękach. Firma ma dwa browary - w Rakszawie, gdzie kontynuowane są tradycje browarnicze od 1713 roku oraz w Zabrzu.

W Rakszawie - zakładzie, który wznowił produkcję w 1993 rok, sztandarowym piwem jest Karpackie, a w Zabrzu - Śląskie. W 2008 roku spółka wytworzyła ponad 1.600.000 hektolitrów złotego płynu, czyli szesnaście razy więcej niż w 1993 roku, kiedy rozpoczęła wielką modernizację.

 

Część piwa produkuje dla dużych sieci handlowych, a 25 procent - na eksport. Zakup koszalińskiego browaru zwiększy moce przerobowe Van Pur o 600 tys. hektolitrów.

Małgorzata Froń, Nowiny24.pl