Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar Strakacza w Łodzi

06.03.2006

Wyróżnienie w konkursie targów Na Styku Kultur w Łodzi zdobyło stoisko promujące Skierniewice. Stoisko przygotowane zostało przez członków Skierniewickiego Bractwa Piwnego. Na XII Międzynarodowych Targach Regiony Turystyczne Na Styku Kultur (03 – 05.03.2006) zaprezentowano pamiątki po skierniewickim browarze Władysława Strakacza.
Dębowe beczki, reprodukcje plakatów i szyldów reklamowych, stare skrzynki i butelki, girlandy z porcelanek – tak wyglądało wyróżnione stoisko promujące Skierniewice. Władze miasta skorzystały ze zbiorów i zaangażowania członków Skierniewickiego Bractwa Piwnego, którzy od lat zbierają pamiątki po browarze i dokumentują działalność Władysława Strakacza. Historia skierniewickiego piwowarstwa, zaprezentowana w dużym skrócie w Łodzi, to element szerszej prezentacji historii miasta, związanej ze zbliżająca się 550-tą rocznicą nadania Skierniewicom praw miejskich.
Na ekspozycję stoiska złożyły się także pocztówki, wydane w oparciu o archiwalne zdjęcia i materiały reklamowe dotyczące Skierniewic, ale również skierniewickiego browaru. Zwiedzający mogli także kupić okolicznościowy wafel – reprint starego druku tego typu.
Pracownicy urzędu miasta Skierniewic oraz Zbigniew Gradowski ze Skierniewickiego Bractwa Piwnego częstowali gości swojego stoiska piwem – niestety nie skierniewickim. Zwiedzający targi pod wpływem sugestywnej ekspozycji dopytywali oczywiście o piwo ze Skierniewic, informacja o tym, że browar od kilkudziesięciu lat nie istnieje – wielu rozczarowywała. Tym bardziej na uwagę zasługuje postawa urzędników skierniewickiego magistratu, którzy odważyli się promować miasto za pomocą pamiątek po browarze. Gratulacje za przygotowanie wyróżnionego stoiska należą się Zbigniewowi Gradowskiemu i Skierniewickiemu Bractwu Piwnemu.
Krąg Łódzki Bractwa Piwnego