Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar Na Jurze

09.06.2011

Historia browaru i spotkanie w Peron 6

Historia
Browar został założony w 1997 roku pod nazwą Browar Jurajski przez rodzinę Piątków. Pierwotnie budynek pełnił rolę mleczarni jednak wkrótce zaświtał pomysł rozwinięcia w nim działalności piwowarskiej.

Kompleks browaru posiada własne ujęcie wody o krystalicznej czystości, bez żadnych zanieczyszczeń bakteriologicznych. Pochodzi z podziemnych formacji wapienia muszlowego leżących na głębokości 125 metrów.

Browar na Jurze wytwarza rocznie około 20 tysięcy hektolitrów piwa, które jest sprzedawane w szklanych butelkach i w beczkach typu keg.
W ofercie browaru są zarówno piwa pasteryzowane jak i niepasteryzowane, dolnej fermentacji jak i górnej.

Na zlecenie Stowarzyszenia Kibiców Wieczny Raków, od wrzesnia 2010 roku, produkuje się w Zawierciu piwa marki Racovia: Racovia Pils 4 %, Racovia Mocne 6,6 % oraz Racovia Miodowe 5,6 %.

Od 2011 roku z właścicielami zakładu piwowarskiego współpracuje browar kontraktowy Pinta, który okazjonalnie wynajmuje instalację browarniczą.
Celem projektu Pinta jest wdrożenie, w polskie piwne realia rynkowe, możliwosci sprzedaży piw warzonych przez piwowarów domowych.

Dodatkową atrakcją browaru, od 1999 roku, jest stylizowana na kamienną austerię restauracja Karczma U Stacha . Można w niej się dobrze najeść a dodatkową atrakcją jest możliwość skosztowania niefiltrowanego piwa.
Od kilku lat w budowie jest hotel i spa.


Lager:
Boner Pils (9 °Plato), Boner Jasne Pełne (11°Plato), Boner (13,1°Plato), Boner Niefiltrowane (dostępne tylko na miejscu), Racovia (11,5 i 13,1°Plato), Miodowe (13,1°Plato).

Ale:
Zawiercie Bursztynowe (13,1°Plato), Zawiercie Czekoladowe (13,1°Plato-Stout).


Spotkanie 16 czerwca 2011 roku w ramach tygodnia (13-19 czerwca) z Browarem na Jurze o godzinie 17.00 w pubie Peron 6-Dom Piwa.
Odwiedzi nas Pani Joanna Piątek i piwowar Pani Ania Bugała.
W programie Rozmowy na temat historii i przyszłości Browaru na Jurze oraz degustacja jego wybranych produktów.
Atrakcją będzie kegowe piwo jasne niefiltrowane i stout czekoladowy (również keg).

UWAGA
Tydzień później, 23 czerwca, super prezentacja