Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar Lwówek Śląski zbankrutował

17.09.2007

Browar w Lwówku Śląskim, szczycący się osiemsetletnią tradycją warzenia złocistego napoju, wstrzymał produkcję - pisze "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska". Ze sklepowych półek zniknie wkrótce piwo "Książęce" i "Dobre Mocne", zaś pracę straci ostatnich 20 pracowników zakładu.

W browarze w Lwówku trwa właśnie procedura ogłoszenia bankructwa. Zarządca komisaryczny Jerzy Lisocki bada m.in. stan majątkowy i stopień zadłużenia zakładu. Ostateczną decyzję w sprawie upadłości podejmie sąd.

- Produkcja została wstrzymana, ponieważ firma nie płaciła podatku akcyzowego - wyjaśnia Aleksandra Paprota, rzeczniczka prasowa Izby Celnej we Wrocławiu. Jak udało się nieoficjalnie ustalić gazecie, browar z Lwówka zalega z zapłatą ok. 4 mln zł. Firma ma również zadłużenie wobec gminy. Browaru nie zdołała uratować nawet dobra wola magistratu, który w ciągu kilku lat umorzył zakładowi ponad 500 tys. zł podatku od nieruchomości i rozłożył na raty prawie milion zł zaległości.

Według Andrzeja Bossowskiego, pasjonata historii Lwówka Śląskiego, piwo tam warzone nie cieszyło się powodzeniem, bo mieszkańcy miasteczka nie lubili niemieckiego właściciela browaru. Z kolei właściciel firmy Wolfgang Baurer utrzymuje, że mały browar nie miał szans na konkurowanie z wielkimi korporacjami piwnymi, które mają miliony na promocję i reklamę. Lokalnej warzelni nie pomogły liczne nagrody, jakie jej piwa zdobywały na ogólnopolskich konkursach piwowarskich.
 

Jakub Parnes, eGospodarka.pl