Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar Kielce też zwalnia

25.02.2009

Kompania Piwowarska zamierza zamknąć dwie linie rozlewnicze w browarze w Kielcach. Pracę straci prawdopodobnie 70 osób.

W wydanym wczoraj komunikacie czytamy, że KP odczuwa już skutki kryzysu gospodarczego i przewiduje zmniejszenie sprzedaży piwa. Będzie ono droższe, ponieważ od 1 marca wprowadzona zostanie "drastyczna podwyżka akcyzy w wysokości 13,6 proc.". Ponadto słabnący kurs złotego zwiększa jeszcze koszty produkcji i dystrybucji piwa.

KP ma w czterech browarach w Polsce 18 linii rozlewniczych, w tym trzy w Kielcach. Dlaczego aż dwie z nich chce zamknąć? - To linie butelkowe. Zostały wytypowane do zamknięcia, ponieważ są najdroższe - odpowiada Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy KP. W Kielcach zostanie tylko jedna linia rozlewnicza, puszkowa. Z około 180 zatrudnionych w browarze 70 prawdopodobnie otrzyma wypowiedzenia z pracy.

Na wczorajszym spotkaniu z pracownikami poinformował o tym prezes KP Paweł Sudoł. Sprawa będzie jeszcze konsultowana ze związkami zawodowymi. - Prawdopodobnie do końca marca pracownicy otrzymają wypowiedzenia - informuje rzecznik Kwiatkowski. Dodaje, że zwalniani dostaną odprawy pieniężne "większe, niż przewiduje prawo". KP gotowa jest także sfinansować ich przeszkolenia i kursy zawodowe, aby mogli znaleźć zatrudnienie w innym miejscu. - Otrzymają też propozycję przeprowadzki do innych naszych browarów, np. w Tychach - mówi rzecznik Kwiatkowski.


jak, Gazeta Wyborcza Kielce