Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Browar Hugo Scobla w Gliwicach

11.10.2006

Wykład w dawnej warzelni, a potem zwiedzanie opustoszałego kompleksu. Spotkanie z pozostałościami po Browarze Hugo Scobla w Gliwicach to jeden z punktów Górnośląskich Dni Dziedzictwa. Browar Scobla udostępniony był zainteresowanym 7 i 8 października 2006 roku.
W sobotę i w niedzielę organizatorzy przygotowali podobny – bardzo ciekawy i atrakcyjny – program. W pustym pomieszczeniu dawnej warzelni Sebastian Różyński opowiedział zebranym o historii tego miejsca oraz o browarnictwie gliwickim. Prelekcji towarzyszyła wystawa zdjęć i reprodukcji materiałów związanych z Browarem Hugo Scobla oraz pokaz zdjęć wykonanych podczas badań pozostałości po przedsiębiorstwie. Materiały ikonograficzne były tym cenniejsze, że bardzo często przedstawiały pomieszczenia browaru – choćby wspomnianą pustą warzelnię – w trakcie eksploatacji. Browar Scobla pozostaje zamknięty od końca wojny. Wtedy też zniknęło z niego całe wyposażenie. Do niedawna w obiekcie mieściło się przedsiębiorstwo warzywno-ogrodnicze.
W ramach spotkania z Browarem Scobla możliwe było zwiedzenie najważniejszych pomieszczeń obiektu. Przygotowano także ekspozycję pamiątek – kufli i butelek firmowanych nazwą browaru.

Górnośląskie Dni Dziedzictwa to projekt mający za zadanie przypomnieć albo zaprezentować obiekty i instytucje już nieistniejące, a także pokazać obiekty – tak jak Browar Scobla – na co dzień niedostępne.

„Brak świadomości klasy znajdujących obiektów powoduje, że pomniki historii, które gdzie indziej z dumą zgłaszane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tu niszczeją w wyniku zaniedbania lub planowej dewastacji.” – napisali na swojej stronie internetowej organizatorzy Górnośląskich Dni Dziedzictwa – kilkanaście stowarzyszeń i instytucji zainteresowanych ratowaniem pamięci o historii regionu oraz ocaleniem materialnych jej pozostałości przeszłości. Powyższe słowa znakomicie odnoszą się do Browaru Scobla.

Dzięki inicjatywie, jaka była organizacja Górnośląskich Dni Dziedzictwa, możliwe było zwiedzenie budynków Browaru Scobla, obejrzenie jego wnętrz, zdobycie informacji o historii. Była to także okazja do spotkania ludzi zainteresowanych historią browarnictwa i kultura piwa. Warto podkreślić, że Browar Scobla odwiedziło wiele osób związanych z portalem browar.biz, z ubiegłorocznym Kawalerem Złotego Chmielu – ART-em – na czele.

Adam Kuźmicki