Braniewo zniknie z piwnej mapy Polski?
Sprawa wydaje się jednak poważna. Zaangażował w nią nawet sam burmistrz Braniewa, Henryk Mroziński.
- Umówiłem się już na spotkanie z właścicielem browaru - mówi Mroziński. - Chcemy jak najszybciej wyjaśnić tą sprawę.
Likwidacja browaru to ogromny kłopot dla miasta. Bez pracy zostanie ok 100 osób. W powiacie braniewskim stopa bezrobocia wynosi ponad 30 proc.
- Nie likwidujemy produkcji - zaprzecza Andrzej Konończuk, właściciel. - To tylko działania konkurencji. Po prostu chcemy przenieść część produkcji.
W 1991 roku Elbląskie Zakłady Piwowarskie zostały sprywatyzowane i zakupione przez inwestora z Australii. W latach 90 w Braniewie produkowano piwa EB, Specjal i Grolsch. Jeszcze w 1994 roku browar ten uchodził za najnowocześniejszy w Polsce.
Produkował milion hektolitrów piwa rocznie i zatrudniał 200 osób. W 2001 roku Grupa Żywiec postanowiła o zaprzestaniu produkcji piwa w Braniewie i w 2003 roku sprzedała zakład firmie produkującej soki owocowe Dr Witt S.A.
W 2006 roku browar został zakupiony przez przedsiębiorcę z Elbląga, Andrzeja Konończuka właściciela przedsiębiorstwa PPUH Chemikals.
Wznowił on produkcję piwa i rozpoczął rozbudowę oraz modernizację browaru w Braniewie. Po przebudowie browar w Braniewie miał produkować do 1 miliona hektolitrów piwa rocznie.
Miasto zabiegało dosyć długo o wznowienie produkcji w browarze. Nowy właściciel przez pół roku zwolniony został z płacenia podatku od nieruchomości Obecnie stosowane są wobec niego maksymalne ulgi. Burmistrz Braniewa zobowiązał się też do pomocy w promocji, udostępniając za darmo miejsce na billboardy.
Piwo z Braniewa sprzedawane jest głównie w Polsce północno-wschodniej oraz w Obwodzie Kaliningradzkm.
W ubiegłym roku w Braniewie uwarzono 60 tys. hektolitrów piwa. Głównymi markami braniewskiego browaru jest piwo Barkas oraz nowa marka Batory.
Robert Kiewlicz - POLSKA Dziennik Bałtycki