Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwu Piwnemu stuknęło 10 lat!

22.10.2005

Piwu cześć! – ten rytualny okrzyk wielokrotnie rozbrzmiewał w Domu Piwa „Peron 6” w Łodzi, gdzie odbyła się uroczystość uhonorowania „Expressu Ilustrowanego” specjalnym dyplomem 10-lecia Towarzystwa Promocji Kultury Piwa „Bractwo Piwne” z siedzibą w Łodzi. Tym miłym dla nas akcentem stowarzyszenie zainaugurowało obchody jubileuszu 10-lecia swego istnienia.
Wielki Mistrz Bractwa Piwnego Zbigniew Olobry wręczając nam dyplom nie krył wzruszenia. – „Express” od początku był nam przyjacielem w doli – uzasadnił decyzję o nadaniu „EI” tytułu „Partnera dziesięciolecia”. Zebrani wznieśli pełnymi kuflami okolicznościowy toast. Marek Suliga, rzecznik BP przypomniał, że właśnie w piwnicach Domu Piwa „Peron 6” członkowie bractwa i nasi dziennikarze wspólnie uwarzyli w 2002 r. świetne piwo marki „Express Ale” na jubileusz 80-lecia „Expressu Ilustrowanego”.

Bractwo piwne powstało w 1995 roku, by promować piwo i kultywować tradycje związane z biesiadnym charakterem tego trunku. Wielki Mistrz Zbigniew Olobry tak wspomina początki:

– W upalne lato 1995 roku siedzieliśmy w nieistniejącej już pijalni piwa „Hubertus“ i szlifowaliśmy ostatnie paragrafy statutu naszego stowarzyszenia. Miało być „Bractwo Kufla i Chmielu” albo „Bractwo Chmielowe”. Aż w końcu uchwaliliśmy, że będziemy „Bractwem Piwnym”. Sprawy złożenia w sądzie wniosku o zarejestrowanie zajęły nam czas do końca sierpnia. Zostało nam tylko czekać i pić piwo.

W szeregach organizacji jest wielu birofilów, domowych piwowarów, ale o jej sile stanowią liczni członkowie i sympatycy, których łączy słabość do małego jasnego. Większość z nich wyhodowała sobie w talii słynny „mięsień piwny”, ale chudzielców też nie brakuje.

Bractwo od 8 lat jest członkiem EBCU – Europejskiej Unii Konsumentów Piwa.

Kapituła BP ustanowiła Order Złotego Chmielu dla wybitnych propagatorów kultury moczenia wąsów w kuflu z pianką. Wśród kawalerów tego odznaczenia są m.in.: reżyser Kazimierz Kutz (w owym czasie wicemarszałek Senatu), przewodniczący Europejskiej Unii Konsumentów Piwa Terry Lock, przewodniczący Polskiej Partii Łysych Leszek Mazan oraz smakosz piwa Robert Makłowicz.
Express Ilustrowany

(dan)