Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwo w Witnicy

29.08.2006

Różnorodne piwa i ciekawe, związane z piwem, produkty były głównym tematem rozmów towarzyszących wycieczce Bractwa Piwnego do Browaru Boss w Witnicy (26-27.08.2006). W Witnicy zjawili się członkowie i sympatycy Bractwa Piwnego związani z Kręgiem Łódzkim. Przyjął nas Edward Szuszakiewicz, prezes Browaru.
Przede wszystkim poznaliśmy kilka najważniejszych faktów z historii witnickiego browaru. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła informacja o nieczynnej już słodowni, która pełną parą pracowała jeszcze kilka lat temu. W trakcie wizyty u prezesa Edwarda Szuszakiewicza mogliśmy obejrzeć poszczególne etapy produkcji witnickiego piwa.

Browar warzy kilkanaście marek piwa różnego typu – od pilsa po portera. Piwo jasne pełne, czyli pils (różne marki) to 9-tka, beer mocne to 12-tka, 13-tka to koźlak, a 14-tka – wariacje na temat piwa mocnego. Boss słynie jednak przede wszystkim z portera bałtyckiego (18,1 Blg) warzonego na potrzeby odbiorcy krajowego oraz na eksport –przede głównie do Stanów Zjednoczonych i do Szwecji. Ciekawostką jest piwo Waschmaschinewsky, ozdobione etykietą z dziurką, powstające na potrzeby jednego z berlińskich lokali (www.waschmaschinewsky.de). Funkcjonująca na terenie dawnego Berlina wschodniego restauracja nawiązuje nazwą do określenia, jakim charakteryzowano Polaków, którzy w NRD „czegoś się dorobili” – synonimem wysokiego statusu społecznego stawała się pralka automatyczna.

Browar BOSS to także producent podpiwku i kwasu chlebowego, a także piwa kąpielowego – jak dotychczas jedynego tego typu produktu w Polsce. Zgodnie z instrukcją większość trzylitrowej butli piwa kąpielowego należy rozcieńczyć w wannie, a część – wypić w trakcie kąpieli. Produkty witnickiego browaru są także potwierdzeniem zaangażowania jego władz w sprawy regionalne. Jedną z najnowszych propozycji jest „Piwo ze Stali”, – czyli produkt dedykowany KS Stal Gorzów.

Rozmowy przy piwie o piwie i browarze trudno było przerwać, jednak czas wizyty nieubłaganie dobiegł końca. W drodze na kemping zatrzymaliśmy się w pizzerii Etna, a potem dotarliśmy do zarezerwowanych wcześniej domków w ośrodku Leśne Ustronie. Tam spędziliśmy wieczór przy ognisku, a rano na świeżym powietrzu – przypomnieliśmy sobie smak świeżego Bossa.

Za wspaniałe przyjęcie naszej grupy – włodarzom Browaru Boss w Witnicy serdecznie dziękujemy!

Bractwo Piwne