Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwo w Konopiskach

02.05.2005

Pokaz domowego warzenia piwa, piwne konkursy, rozmowy o piwie i o Bractwie Piwnym – to wszystko złożyło się na udział Kręgu Częstochowskiego Bractwa Piwnego w IV Dniach Gminy Konopiska. Święto gminy trwało dwa dni – na przełomie kwietnia i maja.
Krąg Częstochowski Bractwa Piwnego umilał mieszkańcom gminy Konopiska pierwszy dzień festynu (30.04.2005). „Czy lubią Państwo piwo?” – takie pytanie co pewien czas słyszeli uczestnicy zabawy ze sceny. Potem prezentowane były informacje o stoisku Bractwa Piwnego, o odbywających się tam pokazach, konkursach i rozmowach. Prowadzone przez Krąg Częstochowski stanowisko Towarzystwa Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne praktycznie cały czas było oblegane. Rzeczywiście na odwiedzających czekało tam wiele atrakcji.
Przede wszystkim – pokaz warzenia piwa metodami domowymi. Początkowo goście musieli zadowolić się widokiem wielkiego garnka, w którym powoli podgrzewano wodę. Wkrótce jednak do gorącej już wody trafiały ekstrakty i półprodukty niezbędne w procesie warzenia piwa. Pokazom towarzyszyły szczegółowe wyjaśnienia dotyczące browarnictwa domowego, a także zapachy towarzyszące procesowi warzenia.
Najbardziej niecierpliwi mieli szansę spróbować domowego piwa uwarzonego już wcześniej. Cieszyło się ono ogromnym powodzeniem, wszyscy kosztujący byli zgodni – piwa domowego nie da się porównać z piwami przemysłowymi.
Degustacja nie ograniczała się jedynie do próbek piwa domowego. Bracia Piwni z Częstochowy proponowali także piwa z browaru GAB z Wąsoszy. Udział tego akurat browaru we współorganizowanej przez Bractwo Piwne części festynu IV Dni Gminy Konopiska był aż nadto oczywisty. Browar GAB położony jest na terenie tej właśnie gminy, a poza tym jest członkiem wspierającym Bractwa Piwnego.
Jako, że celem Bractwa Piwnego nie jest jedynie degustowanie piwa, ale przede wszystkim szerzenie wiedzy o nim – goście stoiska mieli możliwość wysłuchania wielu naprawdę ciekawych informacji. Rozmawiano o piwowarstwie domowym, kondycji małych browarów, o smakach i typach piwa, wreszcie – o działalności Bractwa. Ta ostatnia opisana została na ulotkach rozdawanych wszystkim zainteresowanym. Ulotki – poza informacjami o celach i założeniach Bractwa piwnego – zawiera także informacje o spotkaniach Kręgu Częstochowskiego.
Piwo i związana z nim działalność Bractwa Piwnego ma także wymiar czysto rozrywkowy. Stąd propozycje udziału w konkursach. Odważni – a tych najczęściej głośnym dopingiem wyłaniali znajomi i rodzina – mierzyli swoje siły w trzech konkurencjach. „Mocna ręka” to konkurs w śrutowaniu kilograma słodu. Średni czas mielenia to dwie minuty, różnica między najszybszym, a najwolniejszym uczestnikiem zabawy nie przekroczyła dziesięciu sekund. Kolejna zabawa – także związana z akcesoriami piwowara domowego: „Uwaga szkło, czyli zatkaj dziurę” – to kapslowanie butelek, także na czas. Ostatni konkurs polegał na jak najdłuższym utrzymaniu przed sobą pustego KEG-a.
Okazuje się więc, że nawet konkursy i zabawy Bractwa Piwnego mają charakter edukacyjny i informacyjny. Wiele osób po raz pierwszy zobaczyło domowy śrutownik, wiele innych przekonało się, że butelkę piwa o wiele łatwiej jest otworzyć, niż zamknąć. A zmielony przez uczestników zabawy słód na pewno przyczyni się do powstania kolejnych warek piwa w Kręgu Częstochowskim.
Bractwo Piwne przygotowało swoje stoisko we współpracy z browarem GAB z Wąsoszy oraz Wytwórnią Ekstraktów Słodowych z Wolsztyna, dzięki uprzejmości której możliwe było przygotowanie pokazu warzenia piwa.
Działania Kręgu Częstochowskiego Bractwa Piwnego wyraźnie podobały się uczestnikom święta gminy. W dyskusjach o piwowarstwie domowym, także w degustacjach, uczestniczyły przedstawicielki kół gospodyń wiejskich i zespołów ludowych, występujących przez całe popołudnie. Ulotki informacyjne trafiły do wszystkich zainteresowanych działalnością Bractwa Piwnego. Konkursy dały wiele radości uczestnikom i obserwatorom zabawy.
Krąg Częstochowski