Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwo poleca: Gospoda U Vondráčků, Chlum

31.07.2008
Bractwo poleca: Gospoda U Vondráčků, Chlum Bractwo poleca: Gospoda U Vondráčků, Chlum

Ostatni wyjazd do Czech (lipiec 2008) postanowiliśmy – nieprzypadkowo – spędzić poza Pragą. Pretekstem było spotkanie z Tomasem Erlichem – prezesem SPP, który spędzał swój urlop nad Wełtawą. W ten sposób po raz kolejny już trafiliśmy do miejscowości Chlum i do gospody U Vondráčků – czeskiej gospody roku 2003 (delegacja Bractwa Piwnego wspólnie z grupą przyjaciół z SPP pierwszy raz odwiedziła to miejsce już w listopadzie 2007 roku, podczas powrotu z Czeskiego Piwa Roku).

Trafić nie jest łatwo. Miejscowość Chlum leży ok. 50 km na południe od Pragi. Wiodą do niej kręte, wąskie drogi, ale mijany krajobraz pozostaje w pamięci – począwszy od urokliwych widoków doliny Wełtawy przy wyjeździe z Pragi, po wzgórza, lasy i pola okalające Wełtawę w okolicach Chlumu.


Gospoda U Vondráčků istnieje od 1991 roku. Nad gospodą kilka lat temu został wybudowany niewielki pensjonat. W każdym pokoju do dyspozycji gości znajduje się łazienka, lodówka i telewizor. Sama gospoda, choć również niewielka, oferuje duży wybór znakomitych czeskich piw beczkowych: Bernard kvasnicový, Zlatopramen 11°, Gambrinus 10°, Plzen 12°, Baron, Demon – każde podawane w oryginalnych firmowych szklankach. Imponująca jest przedstawiona przez gospodarza statystyka sprzedaży: tygodniowo w gardłach gości znika zawartość 40 beczek piwa.


Miłośnikom mocniejszych trunków polecamy znakomitą śliwowicę, a na smakoszy wina czeka piwniczka pełna najróżniejszych butelek i beczek tego napoju.
Specjalnością kuchni gospody U Vondráčků są grillowane golonki, pieczona kaczka, zupy i tradycyjny czeski gulasz. O tym, że wyszynk jest znakomity, świadczy ilość gości gospody. Godziny szczytu trwają tu od wczesnych godzin porannych do późnego wieczoru.


Dla tych, którzy preferują czynny wypoczynek również nie brakuje atrakcji – w pobliżu Chlumu znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe, pola golfowe, zamki, zabytkowe kościoły oraz punkty widokowe. Dla wytrwałych wędrowców po powrocie do gospody czekają zawsze uśmiechnięci i życzliwi gospodarze, wyśmienite jedzenie i znakomite piwo...

Kontakt:
Miroslav Vondraček
Tel: + 420 318 864 172
Mobil: + 420 603 218 672
e-mail: vondracek@sedlcany.cz
www.vondracek.sedlcany.cz

Daria Zając, współpraca Adam Kuźmicki