Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwo ceni portery - wyniki ankiety na ulubione piwo Bractwa Piwnego

06.02.2008

Pod koniec roku pośród członków wszystkich kręgów Bractwa Piwnego rozesłana została ankieta, która miała na celu sprawdzenie, jakie piwo lubi Bractwo Piwne.
W ankiecie każdy uczestnik miał wskazać swoje ulubione piwa w pięciu kategoriach: Piwo Jasne Pełne, Piwo Jasne Mocne, Piwo Ciemne, Porter oraz Piwa Inne.
W każdej z kategorii możliwe było podanie maksymalnie trzech piw. Liczyła się kolejność podanych piw w każdej kategorii. To znaczy, że piwo wpisane na pierwszym miejscu otrzymywało 30 punktów, na drugim 20, a na trzecim 10.
Ankieta została przeprowadzona po raz pierwszy i brane były pod uwagę jedynie piwa produkowane w Polsce.
We wszystkich kategoriach uczestnicy ankiety zgłosili w sumie 77 piw. Przeglądając zgłoszone piwa można z całą pewnością powiedzieć, że gust członków Bractwa jest zróżnicowany. Dominowały piwa z małych browarów, ale nie brakowało także tych produkowanych przez duże browary „koncernowe”.
Wyniki głosowania kształtują się w następujący sposób:
W kategorii Piwo Jasne Pełne pierwsze miejsce zajął Ciechan Wyborne z liczbą 190 punktów. Drugie miejsce zajęła Perła Chmielowa uzyskując 90 punktów, a trzecie ex aequo Perła Chmielowa oraz Brackie uzyskując po 70 punktów.
W kategorii Piwo Jasne Mocne złoty medal wędruje do Łódzkiego Mocnego (110 punktów), drugie miejsce to Janów (60 punktów), a trzecie Ciechan Mocne (50 punktów).
W Piwach ciemnych wygrało Irlandzkie Mocne z browaru Krajan (170 punktów) a na drugim miejscu na podium stanął Stout z GAB’a (140 punktów). Koźlak z Ambera zajął trzecie miejce uzyskując także wysoką punktację – 130 punktów.
Następne w kolejności mamy portery i tutaj na najwyższym podium, po zaciętej walce staje porter Żywiecki z rekordową sumą 240 punktów. Na drugim miejscu depcząc Żywieckiemu Porterowi po piętach znalazł się Porter Łódzki (230 punktów), a trzecie zaszczytne miejsce należy do Portera z Krajana.
Last but not least – kategoria piwa inne to Ciechan Miodowe (170 punktów), Żywe z Ambera - 90 punktów oraz Frater Pszeniczy - 80 punktów.
Dziękuję bardzo wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie.
Wśród uczestników zostanie rozlosowana nagroda: zestaw pięciu zwycięskich piw z każdej kategorii. O terminie losowania poinformuję w najbliższym czasie

Magdalena Banasiak