Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwo Piwne w Żywcu

22.06.2004

Na dwa dni miasto Żywiec stało się Mekką dla Kolekcjonerów Akcesorii Piwnych i Domowych Piwowarów.18-19 czerwca, na dziedzińcu starego browaru, odbyła się IX Międzynarodowa Giełda Birofilów. Imprezą towarzyszącą była II edycja konkursu piw domowych – Festiwal Piwowarów , zorganizowanego przez „Browamatora” pod czujnym okiem dr Andrzeja Sadownika.
Festiwal rozpoczął się w piątek degustacją piw pszenicznych. Kolejność podawania piw wylosował Wielki Mistrz Bractwa Piwnego, a w komisji oceniającej zasiadł obok „Pierwszego Kuchmistrza RP” Roberta Makłowicza, Marek Suliga – Rzecznik Prasowy Bractwa Piwnego.
Piątkowy wieczór upłynął przy szantach śpiewanych przez Ekskluzywny Klub Turystów „EKT – Gdynia” i przy kuflach piwa żywieckiego i brackiego.
W sobotę już o 6 rano rozpoczęła się IX Międzynarodowa Giełda Birofilów. Oprócz kolekcjonerów z Polski można było spotkać gości z Czech, Słowacji, Rosji, Litwy i Anglii.
W sumie około pięciuset hobbystów prezentowało swoje – niekiedy bardzo bogate i unikatowe – kolekcje.
Sobota to także drugi dzień Festiwalu Piwowarów. W tym dniu oceniano piwa w trzech kategoriach: Jasne Ale o Balingu nie wyższym niż 13°, Jasne Ale Mocne powyżej 13° Balinga oraz Portery do spółki ze Stoutami.
Bractwo Piwne w tym dniu wystawiło dwóch degustatorów – Krzysztofa Pigułę i Zbigniewa Olobry, obaj oceniali piwa Jasne Ale Mocne. Zdaniem wszystkich oceniających poziom uwarzonych na konkurs piw wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem – co jest dobrym prognostykiem na przyszły rok.
IX Giełda przeszła do historii, organizatorzy stanęli na wysokości zadania i tworzą największą tego typu imprezę w Europie!
„Festiwal Piwowarów”, mimo braku konkurencji, zaskakuje nowymi pomysłami i wzrostem poziomu jakości ocenianych piw.
To przede wszystkim zasługa twórcy „Browamatora” Ziemowita Fałata i niestrudzonego admiratora domowego warzenia piwa Andrzeja Sadownika.
Wszyscy zapowiadają wielkie atrakcje w przyszłym roku. W końcu X Jubileuszowa Giełda Birofilów i kolejna „starcie domowych piwowarów” zobowiązuję – oby pogoda dopisała – tak jak w tym roku.

Zbigniew Olobry – Bractwo Piwne