Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwo Piwne w Raciborzu

03.05.2007

Niezwykle interesujący przebieg miała ostatnia wycieczka zorganizowana przez Krąg Łódzki Bractwa Piwnego. W ciepłą, słoneczną sobotę 14 kwietnia 2007 przedstawiciele Kręgu wybrali się do Raciborza aby odwiedzić tamtejszy browar usytuowany w zabytkowym zamku. W zamkowej scenerii można było przekonać się jak smakuje piwo, którego historia rozpoczyna się w roku 1567 oficjalnie uznanym za rok powstania raciborskiego browaru.
W progach zamku powitał nas dyrektor browaru Wiesław Szuba.W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się o bieżącej działalności browaru,jego historii a także planach na przyszłość. Zobaczyliśmy otwarte kadzie, w których odbywał się proces fermentacji. Taki sposób fermentacji rzadko jest już spotykany w polskich browarach.

Zwiedzanie zakończyła degustacja miejscowych trunków. Piwo o zawartości ekstraktu 8% Hajduk Jasne Pełne, wspaniale gasiło pragnienie w ten upalny, kwietniowy dzień.Również zwolenicy mocniejszego piwa byli usatysfakcjonowani - Hajduk Mocne z zawartością ekstraktu 13,1% kusił piękną barwą i ciekawym smakiem.

W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel miejscowej prasy Grzegorz Wawoczny - autor książki o Raciborzu, jego historii, w tym oczywiście o historii Browaru.

Drogę powrotną urozmaiciło spotkanie przedstawicieli dwóch Kręgów: Łódzkiego i Częstochowskiego.

W gościnnych progach Bavarianhaus, będącego od niedawna miejscem spotkań Braci z Częstochowy, dyskutowanliśmy o aktualnych problemach Bractwa, delektując się różnorodnym piwem serwowanym w tym uroczym pubie.

Bracia Piwni wracali do Łodzi w doskonałych humorach.Była to jedna z tych wspaniałych wypraw piwnych, które na długo pozostają w pamięci jej uczestników.


Małgorzata Jaros