Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwo Piwne w Olsztynie

02.04.2010
Bractwo Piwne w Olsztynie Bractwo Piwne w Olsztynie

Formalnie Krąg Lokalny Bractwa Piwnego w Olsztynie istnieje od 27 marca 2010 roku. W tym dniu, podczas uroczystości wręczenia medalu Piwo Roku 2009 w Łodzi, Kapituła Bractwa Piwnego przyjęła wniosek i powołała do istnienia nowy Krąg, czyli oddział stowarzyszenia.

Historia Bractwa Piwnego w Olsztynie zaczyna się dużo wcześniej. Na pewno jej elementem były opisane już przez media działania podjęte przez miłośników piwa w styczniu 2010 roku. Kolejnym aspektem jest nawiązanie współpracy z olsztyńskim browarem Kormoran i jego przedstawicielem, Andrzejem Olkowskim, Członkiem Honorowym Bractwa Piwnego. Momentem decydującym, którego datę warto odnotować, było spotkanie założycielskie, jakie odbyło się 23 marca 2010 roku.


„W czasie spotkania omówiono zasady działania stowarzyszenia, jego zadania, ramy organizacyjne i dotychczasową działalność. Wszystkim obecnym zaprezentowano statut „Bractwa Piwnego” i formy organizacyjne. W dalszej części spotkania omówione zostały główne kierunki działania Bractwa uwzględniające jego aktywność w łonie EBCU.” - napisali wówczas ludzie zainteresowani powołaniem Olsztyńskiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego. Poza tym spotkanie służyło wytyczeniu kierunków najbliższych działań, których efektem był właśnie wniosek o powołanie Kręgu.

Olsztyński Krąg Lokalny Bractwa Piwnego powołany został bezpośrednio przed rozpoczęciem uroczystości wręczenia medalu Piwo Roku 2009. To ważne, bo dzięki temu możliwa była prezentacja nowego Kręgu rzeszy przybyłych na uroczystość członków i sympatyków Bractwa Piwnego. Paweł Błażewicz, reprezentujący Olsztyński Krąg Lokalny, wyjaśniał powody decyzji swojej i grona olsztyńskich miłośników kultury piwa.

- Jadąc do Łodzi zastanawiałem się, co mogę powiedzieć – tłumaczył Paweł Błażewicz zebranym. - Doszedłem do wniosku, że Polskę można podzielić na północną i południową, wschodnią i zachodnią, i jakby nie dzielić, Olsztyn zaliczany bywa do Polski B. Tymczasem my jesteśmy piwną potęgą, wręcz tygrysem: w naszej ćwiartce jest browar Kormoran, w pobliżu jest browar Ciechan, gdyby nieco tylko przesunąć granice podziału to także Amber.

Na powitanie w braci piwnej Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego, wręczył Pawłowi Błażewiczowi symboliczne logo Bractwa, czyli znaczek z dwoma kuflami.

Paweł Błażewicz i Krąg Częstochowski

W trakcie biesiady towarzyszącej uroczystościom nie brakowało wspólnych zdjęć z reprezentantem nowego Kręgu, np. w towarzystwie kolegów z Częstochowy, oczywiście z medalem i dyplomem Piwa Roku 2009.

Teraz przed Olsztyńskim Kręgiem Lokalnym Bractwa Piwnego kolejne poważne decyzje. 9 kwietnia 2010 roku członkowie założyciele wybierać będą swoją Radę Starszych, czyli władze kręgu. A potem pozostaje im już tylko działać na rzecz kultury piw, na co z niecierpliwością czekają pozostałe Kręgi...

O innych decyzjach Kapituły czytaj także:

Nowości w Bractwie Piwnym

Tytuł Restauracyjne Piwo Roku

Tytuł Domowy Piwowar Roku