Bractwo Piwne na 50-leciu The Brewers of Europe
Organizacja ta powstała w 1958 roku po to, by bronić interesów europejskiej branży piwowarskiej w sporach z instytucjami unijnymi. Wspiera ona i doradza swoim członkom w sprawach legislacyjnych dotyczących branży piwowarskiej. Jej celem jest również zagwarantowanie branży konkurencyjności oraz innowacyjności. Dba jednocześnie o obowiązki związane z ochroną środowiska.
Stowarzyszenie zawiązało łącznie 23 krajowych stowarzyszeń piwowarskich z całej Europy. Polskę reprezentuje w nim Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.
Do współpracy z The Brewers of Europe zaproszone zostało również Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich.
Na czele stowarzyszenia The Brewers of Europe stoi prezes, jest nim obecnie Pan Alberto da Ponte, wspierany przez dwu zastępców. Ten pierwszy wybierany jest z pośród największych stowarzyszeń, dwaj pozostali są reprezentantami małych i średnich. Funkcję radcy prawnego pełni Polak, pan Jan Lichota.
Na uroczystość 50-lecia w siedzibie związku, przy Rue Caroly 23/25 w Brukseli, zaproszono 300 osób. Wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli EBCU - wiceprezydenta Torbena Steenberga. Poszczególne organizacje konsumenckie reprezentowali: CAMRA - Iaina Loe, Danish Beer Enthusiasts (DBE – ØLentusiasteN) – Anne-Mette Meyer Pedersen. W spotkaniu tym nie zabrakło również i Bractwa Piwnego.
Polską branżę piwowarską reprezentowali: pan Marcin Piróg (prezes Carlsberg Polska) i dyrektor Biura Zarządu ZPPP pani Danuta Gut. Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich reprezentował prezes, pan Andrzej Olkowski.
Podczas uroczystej ceremonii w skrócie podsumowano osiągnięcia, jakie zostały przypisane The Brewers of Europe w 50-letniej historii.
Nie zabrakło również piwa. Do degustacji przygotowano piwa z całej Europy. Po uroczystych zdjęciach wręczono każdemu zaproszonemu prezenty. Największe wrażenie zrobiła na mnie przygotowana specjalnie na tę okazję, butelka z belgijskim piwem. Butelkę, o pojemności 0,75 litra z jubileuszową etykietą, zadrutowano korkiem z korka i umieszczono w specjalnym drewnianym pudełku z logiem gospodarza. Całość uroczystości okrasił symboliczny poczęstunek.
Uwagę moją skierowałem na niezwykle ciekawe logo The Brewers of Europe.
Lewa jego strona, z gwiazdami przemieniającymi się w swojej rozciągłości w szyszki chmielowe, jednoznacznie nawiązuje do gwiazd na fladze Unii Europejskiej. Pośrodku widnieje kłos zboża, a jego prawą stronę zamykają stylizowane dwa brzuszki litery B (Brewers).
Takie spotkanie dobitnie odzwierciedla fakt, że branża piwowarska docenia tych, bez których nie mogłaby istnieć.
Piwu Cześć
Marek Suliga