Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bractwo Piwne i Franciszek Pieczka

10.04.2013
Bractwo Piwne i Franciszek Pieczka Bractwo Piwne i Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka dla wielu urodzonych w latach 60. minionego wieku to przede wszystkim postać niezwykle silnego, choć nie mniej skromnego, Gustlika Jelenia z Czterech pancernych i psa. Jest on jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów ostatnich 5. dekad. Urodził się i wychowywał w Godowie, wsi położonej w powiecie wodzisławskim na Górnym Śląsku. Po II wojnie światowej studiował aktorstwo. Absolwent PWST w Warszawie (1954). Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę, Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955-1964. Aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Jego filmografię tworzy ponad 120 filmów, seriali i nie mniej ról teatralnych. Niemal zawsze grał chyba jednak siebie.

Mało kto jednak wie, że aktor ten, jak sam wielokrotnie powtarza, jest Ślązakiem i zawsze nim pozostanie. Jak niemal również każdy Ślązak, aktor ten lubi piwo.

Ostatnio postać tego wybitnego aktora kojarzona jest z serialem „Ranczo” ukazującym mikrospołeczność wiejską w obliczu wyzwań nowych czasów.

Wszystko to skłoniło Bractwo Piwne, by być partnerem podczas organizowanego 27 kwietnia 2013 roku promocji najnowszej książki-albumu: Franciszek Pieczka Mateusz-Woyzeck-Jancio Wodnik.

Zaprosiliśmy również do współpracy, by sprawić przyjemność bohaterowi spotkania (i nie tylko), Browar Fortuna z Miłosławia.

Piwu cześć

Marek Suliga