Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Biznesmeni z przeszłością

12.10.2006

Załoga Bison-Bialu boi się o los przedsiębiorstwa. Ma powody. Jacek L. i Stanisław G., którzy są współwłaścicielami fabryki, doprowadzili do upadku wiele firm, w tym Bank Wschodni z Białegostoku.

(...)
Sprawy dla prokuratora
Działalnością biznesmenów kilkakrotnie zajmowała się prokuratura. Po raz pierwszy w 1993 roku, gdy Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej zarzuciła im, że wyprowadzili z Solaris Laser pieniądze, które włożyła tam jako udziały. W 1995 roku upadło Warszawskie Towarzystwo Leasingowe, w którym mieli udziały. Kierowane przez nich towarzystwa ubezpieczeniowe Hestia i Gryf splajtowały.
Firma ubezpieczeniowa Polonia została sprzedana parę lat temu. Najgłośniejszą jednak sprawą był udział biznesmenów w prywatyzacji browarów w Leżajsku. Skończyło się wielkim skandalem i aktem oskarżenia. Jesienią 2001 roku rzeszowska prokuratura oskarżyła trzy osoby, w tym Stanisława G., o narażenie firmy na stratę co najmniej 4,1 miliona złotych. Co ciekawe, jednym z głównych zarzutów, jakie pojawiły się w związku z tą sprawą, było niedokapitalizowanie spółki przez właścicieli (identyczna sytuacja powtórzyła się w przypadku Banku Wschodniego). Prokuratura zarzuca im, że wyprowadzili z browaru pieniądze przeznaczone na poprawę jego sytuacji. Chodzi o zakup przez Leżajsk Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Hanka" od spółek, w imieniu których występował... Stanisław G. Sprzedał stojącą na skraju bankructwa „Hankę" browarowi, gdzie był przewodniczącym rady nadzorczej.
Z dawnej świetności holdingu pozostało już niewiele. Upadłości i sprzedaż wielu firm spowodowały, że w latach 2000-2002 w sektorze finansów ta grupa była reprezentowana już tylko przez cztery firmy leasingowe i Bank Wschodni w Białymstoku.
(...)

Kurier Poranny

 

Marzena Szwaczko