Biesiada Trybunalska rozpoczęła Dni Kultury Piwnej w Piotrkowie Trybunalskim
FARA
Spotkanie Bractwa piwnego z Piotrkowem Trybunalskim rozpoczęła modlitwa do św. Biskupa Stanisława. W piotrkowskiej farze odsłonięty został obraz świętego, nawiązujący do niegdysiejszego ołtarza ufundowanego przez cech piwowarów piotrkowskich.
Od świecy zapalonej przed obrazem patrona piwowarów w Piotrkowie ks. Tomasz Estkowski zapalił swoją świecę. Ogień przekazał Arkadiuszowi Michalskiemu, Kanclerzowi Bractwa Piwnego, a ten zapalił kolejne świece członków Bractwa.
Ze świecami w dłoniach powtarzaliśmy łacińską sentencję „Sancte Stanislavus, ora pro nobis” czyli „Święty Stanisławie, módl się za nami”.
Dla członków Bractwa Piwnego bardzo ważne były słowa księdza Estkowskiego, którzy przypominając historie cechu piwowarskiego używał określenia „bractwo piwowarskie”. Zwracał uwagę na znaczenie i wartość słowa "bractwo”, na związane z nim poczucie wspólnotowości. W przypadku piwowarów niegdyś, a członków Bractwa Piwnego dzisiaj ta wspólnotowość wynikała i wynika z faktu gromadzenia się wokół tematu piwa, jak i przy samym piwie. To historyczne nawiązanie w piotrkowskiej farze doskonale odzwierciedla cele i chęć działania Bractwa Piwnego, którego członkowie jednoczą się właśnie żeby tworzyć piwną wspólnotę.
WYSTAWA W MUZEUM
Ekspozycja „525 – lat tradycji browarniczych w Piotrkowie” zlokalizowana była na III piętrze okazałego gmachu piotrkowskiego zamku, siedziby Muzeum. W uroczystym otwarciu wystawy bał udział Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego.
Zobaczyć mogliśmy szereg eksponatów związanych z browarnictwem piotrkowskim, od najstarszych dokumentów urzędowych, poprzez materiały prasowe, archiwalne zdjęcia, kolekcje etykiet piw warzonych Piotrkowie Trybunalskim, akcesoria niezbędne przy produkcji, dystrybucji i konsumpcji piwa, aż po współczesne piwa piotrkowskiego browaru. Niewątpliwą ciekawostką towarzyszącą otwarciu ekspozycji była możliwość degustacji pączków z nadzieniem porterowym, oczywiście na bazie portera warzonego w Piotrkowie Trybunalskim.
KONFERENCJA NAUKOWA
Bezpośrednio po otwarciu wystawy zaproszeni goście wysłuchali kilku referatów przygotowanych na konferencję „290. rocznica nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich”. Pełne teksty tych opracowań znalazły się w okolicznościowej publikacji.
Kolejnym punktem programu, dostępnym jedynie dla gości zaproszonych na otwarcie wystawy i konferencje naukową, była wycieczka do browaru Sulimar. W dwóch grupach zawiózł nas tam autobus komunikacji miejskiej.
BIESIADA NA RYNKU
Zasadniczą część Biesiady trybunalskiej w Rynku zorganizowano przede wszystkim w oparciu o ogródki i zaplecze gastronomiczne pubów i restauracji działających na piotrkowskiej starówce. Wszędzie dostępne były oczywiście piwa z browaru w Piotrkowie Trybunalskim. Ze względu na upalny letni dzień ogromnym zainteresowaniem cieszyło się nie tylko zimne piwo, ale także lody – o smaku porterowym.
Na uwagę zasługuje fakt, że organizatorzy nie zdecydowali się zaprosić żadnej „gwiazdy”. Dzięki temu publiczność doskonale mogła bawić się przy muzyce występującego na scenie zespołu, bez niepotrzebnego oczekiwania na „prawdziwy występ”. Doskonała była również animacja zabaw towarzyszących Biesiadzie. Jej uczestnicy zarówno chętnie i spontanicznie tańczyli, jak i brali udział w licznych konkursach.
Całości dopełniała oferta handlowa. Piotrkowianie i goście z zewnątrz mogli zaopatrzyć się w piwa butelkowe, okolicznościowe szklanki, czy nawet specjalne znaczki z logo Biesiady Trybunalskiej.
Za organizację i spięcie wszystkich punktów programu Biesiady Trybunalskiej odpowiadał jeden człowiek: Tomasz Kruz. Za możliwość uczestniczenia w tak wspaniałej zabawie serdecznie mu dziękujemy!
Daria Zając i Adam Kuźmicki
W organizacji Biesiady Trybunalskiej uczestniczyły takie instytucje jak:
- Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim,
- Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim,
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim,
- Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim
- Archiwum Państwowe w Łodzi,
- Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim,
- Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
- Browar Cornelius, Browar Kiper, Sulimar
- Przedsiębiorstwa: Ares Bracia Maciołek, esc.org.pl, netuno.pl, Area, Cukiernia Migdał, Altamira, Pub Analog Chat Room, Pub Skyy, Restauracja "U Dunina", MZK Piotrków, Hotel Staromiejski, Pub Filmówka, Cafe & Bistro Zielona Oliwka, Hospoda Voják Švejk.
- Stowarzyszenia Loża Kulturalna Stare Miasto
- Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne
i inni.