Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Biesiada Trybunalska 04.08.2012

26.07.2012

4 sierpnia 2012 roku, podczas Biesiady Trybunalskiej, celebrowana jest ważna data: 290-ta rocznica nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich oraz 525-lecie tradycji browarniczych w Piotrkowie Trybunalskim. Z tej okazji w Piotrkowie organizowana jest konferencja naukowa oraz okolicznościowa wystawa historyczna. Organizatorzy nie zapomnieli też o "biesiadzie" w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

Biesiada Trybunalska:
9:00 - modlitwa do św. Biskupa Stanisława w parafii św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim;
10:00 - wystawa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim;
11:30 - konferencja naukowa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim;
13:00 - piknik rodzinny połączony z biesiadą piwną na Rynku Starego Miasta;
17:00 - biesiada piwna na Rynku w Piotrkowie Trybunalskim (Stare Miasto).

Jingiel promujacy Biesiadę .mp3

Biesiada Trybunalska zaczyna się o 13:00, na Rynku Starego Miasta. W pierwszej części Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim proponuje zabawy dla najmłodszych. Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że zabawy dla dzieci nawiązywać mają do kwestii kultury piwa na tle historycznym. Zabawy maja być niespodziankami dla uczestników, dlatego organizatorzy nie zdradzają szczegółów.

Od 17:00 Rynek Starego Miasta czeka na pełnoletnich uczestników Biesiady Trybunalskiej. W Biesiadzie uczestniczą lokale skupione wokół Rynku: Hotel Staromiejski, Hospoda Vojak Svejk, Pub Filmówka, Restauracja "U Dunina", Zielona Oliwka. Na co dzień wszystkie te lokale oferują około 80 rodzajów piw lanych i butelkowych, zarówno z małych, jak i dużych browarów (np. Miłosław niepasteryzowany, Fortuna ciemna, Bernard jasne i ciemne, pilsner urquell, piwa Kompanii Piwowarskiej i wiele innych). W czasie Biesiady Trybunalskiej wszystkie te piwa nadal będą oferowane. Szczególną atrakcja mają być natomiast dodatkowe stoiska z najciekawszymi piwami browaru piotrkowskiego.

Żur staropolski, specjalnie przygotowywany na Biesiadę Trybunalską, oferować będzie Pub Altamira.


Organizacja Biesiady Trybunalskiej, przedsięwzięcia zakrojonego na tak wielką skalę, wymaga współpracy i współdziałania bardzo wielu różnych instytucji, przedsiębiorstw i osób. Osobą inspirującą i spinającą wszystkie działania organizacyjne jest Tom(asz) Kruz, znany piotrkowski naukowiec, archiwista i pasjonat miasta. Tom Kruz jest autorem fundamentalnej dla historii piotrkowskiego browarnictwa publikacji „Browarnictwo w Piotrkowie od XVI do XVIII wieku”. Teraz Tom Kruz zaprasza na piwo!

W organizacji Biesiady Trybunalskiej uczestniczą takie instytucje jak:
- Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim,
- Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim,
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim,
- Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim
- Archiwum Państwowe w Łodzi,
- Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim,
- Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
- Browar Cornelius, Browar Kiper, Sulimar
- Przedsiębiorstwa: Ares Bracia Maciołek, esc.org.pl, netuno.pl, Area, Cukiernia Migdał, Altamira, Pub Analog Chat Room, Pub Skyy, Restauracja "U Dunina", MZK Piotrków, Hotel Staromiejski, Pub Filmówka, Cafe & Bistro Zielona Oliwka, Hospoda Voják Švejk.
- Stowarzyszenia Loża Kulturalna Stare Miasto
- Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne
i inni.