Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Bielsko-Biała: Wniosek Habsburgów o ochronę dóbr osobistych został odrzucony

05.06.2001

Bielski Sąd Okręgowy odrzucił wniosek Habsburgów o ochronę dóbr osobistych. Habsburgowie domagali się, by sąd zakazał Browarom Żywiec SA umieszczania daty "1856" w materiałach informacyjnych i promocyjnych oraz symbolu korony. Bielski sąd uznał jednak, że ochronie dóbr osobistych może podlegać jedynie nazwa browaru "Karol Olbracht Habsburg. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu".
Zdaniem sądu m.in. herb rodu czy też data powstania browaru, które widnieją na etykiecie piwa nierozerwalnie wiążą się z tradycją Browaru a tradycja nie jest dobrem osobistym, które podlegałoby ochronie.

Takiej ochronie mogłaby podlegać nazwa: "Karol Olbracht Habsburg Arcyksiążęcy Browar w Żywcu", ale "ochrona ta wygasła z chwilą jego śmierci jako, że dobra osobiste o charakterze niemajątkowym ściśle związane są z osobą spadkodawcy i nie podlegają dziedziczeniu".

- To tak jakby odebrać komuś wypracowany tytuł magistra - skomentowała wyrok przyjaciółka księżnej Habsburg Maria Jura. Prawnicy książęcej rodziny zapowiedzieli, że sprawa będzie miała swój ciąg dalszy. Tym razem w sądzie apelacyjnym.
Interia.pl

(RMF)